Wiadomości

W związku z Halloween „nowi Francuzi” urządzili w większości francuskich miast prawdziwe piekło

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ta noc miała być we Francji straszna, oczywiście za sprawą Halloween, ale nikt chyba nie podejrzewał, że aż tak… By się rozerwać, do centrum miast przybyły z przedmieść nieprzebrane rzesze „nowych Francuzów”. Efekt? – przeszło setka aresztowanych i ogromne zniszczenia.

Wszystko zaczęło się, gdy w zeszłym tygodniu młody arabski nastolatek, znany jako „Aissa”, wezwał w internecie do urządzenia w Halloween zamieszek i ataku na policję. Najwyraźniej zainspirował się filmową serią „The Purge”.

Aissa, który jest uczniem liceum, opublikował w sieci zdjęcie, nakłaniające ludzi mieszkających na przedmieściach Grenoble, by 31 października „oczyścili” miasto. Wyjaśnił, że chodzi mu o to, by „grupy” ludzi stanęły do walki.

Mimo że Aissa natychmiast przeprosił i chciał się ze wszystkiego wycofać, gdy zobaczył, jak wielki jest odzew w internecie na jego wezwanie i ile osób gotowych jest wziąć udział w akcji „oczyszczania”, jego wezwanie nadal krążyło w mediach społecznościowych, a nadto pojawiły się kolejne wezwania.

Jedno z nich nosiło nazwę „Zasady Purge w Korbeil-Essones” i zawierało 10 zasad, jak na przykład: „Ubierz się na czarno i twarz zasłoń maską, jeśli to możliwe”, „Wszystkie rodzaje broni są dozwolone”, „Spal wszystko, co widzisz”, „Dozwolona jest wszelka kradzież (samochód, rower, skuter)” oraz „Policja powinna zostać zaatakowana miotaczami, petardami i kamieniami”.

To, co zaczęło się jako żart, przerodziło się w koszmar, gdy tysiące zbirów podążyło za wezwaniem do „oczyszczenia” miast. Dziś minister spraw wewnętrznych poinformował, że trzeba było użyć 15.000 policjantów, aby spacyfikować uczestników zamieszek i pilnować porządku, a w ciągu całej nocy zatrzymano ponad 100 osób.

Niemal wszystkie główne miasta Francji zostały objęte zamieszkami: Lyon, Rennes, Nantes, Metz, Tuluza, Grenoble i Marsylia. Nawet francuskie hrabstwa w Caraibes poddane zostało „oczyszczaniu”.

W Rennes spalono 13 samochodów i 20 pojemników na śmieci, wóz strażacki obrzucono kamieniami, a 15-letniego chłopca zraniono butelką zapalającą, gdy atakowano patrol policji.

W Metz uszkodzone zostały trzy przystanki autobusowe oraz autobus. W Poitiers spalono pięć samochodów, a dwa uszkodzono. W Nantes spalono trzy samochody i osiem pojemników na śmieci, aresztowano trzech nieletnich.

W Toulouse dwóch policjantów zostało rannych, gdy zatrzymali dwóch „zamaskowanych”. Tam również płonęły samochody i kosze na śmieci.

W Lyonie aresztowano 12 osób w związku z zamieszkami. Jednym z nich był nieletni – autor wezwania do „oczyszczenia” tego miasta w mediach społecznościowych. Spalonych zostało tam siedem „pojazdów”.

W Sain-André, w Caraïbes, młodzi murzyni zaatakowali posterunek policji, próbując go zdobyć. Według „Lapremiere” aresztowano kilkunastu napastników.

W Vigneux-Sur-Seine dokonano wielu aresztowań w związku z dokonanymi zniszczeniami i kradzieżami, w Etampes dwadzieścia zamaskowanych osób obrabowało sklep. Niektórzy zostali aresztowani, ale większość uciekła.

W Vigneux-sur-Seine, w Montgeron, niewielki sklep spożywczy został zaatakowany przez grupę młodych ludzi. Kiedy przyjechała policja, rzucono w funkcjonariuszy „butelką z kwasem”. Według Leparisien, dwaj policjanci są ranni.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!