Wiadomości

W związku z awarią oczyszczalni “Czajka” Polsce grożą gigantyczne kary

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

_ Wiemy już na pewno, że są to dziesiątki jeśli nie setki ton azotu i fosforu, właśnie staramy się to wyliczyć. Mamy do czynienia z ogromną skalą zrzutu do Wisły. Niestety, wiąże się to z problemem dyrektywy azotanowej, której normy możemy przekroczyć przez te zanieczyszczenia. Dyrektywa mówi o ochronie rzek przed tego rodzaju zanieczyszczeniami – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Agnieszka Borowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Agnieszka Borowska zauważa, że do Wisły trafia 13 ton azotu i jedna tona fosforu w ciągu doby, dodając, iż azot wydostaje się z ekskrementów, a fosfor wchodzi w skład nieoczyszczonych detergentów, trafiających do Wisły. W rejonie Nowego Dworu Mazowieckiego w próbkach wody stwierdzono nadto obecność rtęci. Rzecznik GIOŚ zwraca przy tym uwagę, że Rafał Trzaskowski nieustannie wprowadzał w błąd zarówno opinię publiczną, jak i organa państwa. A teraz jeszcze grożą nam potężne kary finansowe.

– Z takim zrzutem ścieków wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Wykryliśmy np. trichlorometan, to także niebezpieczna substancja oraz miedź. Chodzi o chloroform oraz metale ciężkie. Widzimy, że między Warszawą, a Płockiem są pogorszone parametry 0 75 proc. Widzimy więc, że stan ekologiczny został zagrożony – mówi Agnieszka Borowska.

– Niestety. Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) pyta nas co się dzieje w Bałtyku, do którego dotarło zanieczyszczenie.Przekazywaliśmy też informacje ambasadzie Szwecji, która również domagała się informacji. Poinformowaliśmy Szwedów o najnowszych wynikach badań z punktów pomiarowych. Niebezpieczne substancje będą gniły bardzo długo, będą zużywały tlen, a jeśli poziom tlenu spadnie poniżej 4 mikrogramów na litr, dojdzie do masowego śnięcia ryb – dodaje.

Więcej:
https://wpolityce.pl/polityka/463539-nasz-wywiad-awaria-w-czajce-grozi-nalozeniem-ogromnych-kar

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!