Wiadomości

W Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały dwa tankowce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Zatoce Omańskiej doszło do bliżej nieokreślonego ataku na dwa tankowce, który miał doprowadzić do pożaru na obu pokładach. Załogi tankowców Kokuka Courageus i Front Altair zostały już ewakuowane i zabrane przez przybrzeżne statki, a zaatakowanym maszynom asystuje amerykańska marynarka wojenna – podała Agencja Reutera.

Zaatakowane tankowce to Front Altair (który pływa pod banderą Norwegii) i Kokuka Courageous (pod banderą Panamy). Kilka godzin później libański kanał telewizyjny Al-Mayadeen poinformował, że Front Altair zatonął. W tym samym czasie Reuters zaprzeczył tej informacji, wskazując, że statek wciąż płonie.

Państwowy koncern energetyczny CPC mający siedzibę na Tajwanie poinformował, że wyczarterowany przezeń Front Altair został trafiony torpedą. Statek miał dostarczyć paliwo z Bliskiego Wschodu. Podano również, że tankowiec przewoził 75 tys. ton ciężkiej benzyny – łatwopalnej mieszaniny ciekłych węglowodorów.

Władze Omanu potwierdziły dotąd jedynie, że doszło ataku na norweski tankowiec, dodając, że miała miejsce eksplozja na pokładzie, a samo zdarzenie miało miejsce na irańskich wodach terytorialnych.

Załogi zostały ewakuowane i są bezpieczne. Według irańskiej agencji IRNA, akcje ratunkow prowadziły służby irańskie, które uratowały 44 osoby, przewożąc je na terytorium tego kraju.

/reuters.com, ria.ru, tvp.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!