Wiadomości

W Zamościu odsłonięty i poświęcony został Krzyż Wołyński, dedykowany ofiarom ukraińskiego ludobójstwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na cmentarzu katedralnym w Zamościu został odsłonięty i poświęcony Krzyż Wołyński, dedykowany ofiarom ukraińskiego ludobójstwa na Polakach na Kresach Wschodnich. Do tego długo oczekiwanego upamiętnienia doszło dzięki staraniom Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, a zwłaszcza dzięki pani prezes Janinie Kalinowskiej. W uroczystości uczestniczyła kompania honorowa Wojska Polskiego, młodzież ze Związku Strzelec oraz przedstawiciele samorządu i organizacji kresowych. Był też poczet sztandarowy kolejarskiej “Solidarności”.

„Niestety ze względu na “poprawność polityczną” i tzw. mit Giedroycia władze Zamościa nie znalazły miejsca w centrum miasta. Z kolei przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Premiera i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ogóle nie przybyli. Nie przesłali też okolicznościowych listów, a nawet i wieńców. Konsul Ukrainy w Lublinie i duchowni cerkwi greckokatolickiej też nie przybyli. Zabrakło także orkiestry i dlatego też hymn narodowy był – uwaga! – śpiewany przez żołnierzy “a cappella” – napisał na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski.

„W sumie uroczystość bardzo doniosła, ale w skromnej oprawie. Po odsłonięciu odprawiona została msza św. koncelebrowana, w czasie której wygłosiłem okolicznościową homilię. Oprawę muzyczną zapewnił zespół pracowników Służby Więziennej. Jutro szersza relacja” – dodał ks. Isakowicz – Zaleski.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!