Wiadomości

W zamieszkach w północnoirlandzkim Londonderry śmierć poniosła 29-latka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

29-letnia kobieta zginęła od strzału podczas zamieszek, jakie wybuchły w czwartkowy wieczór w mieście Londonderry w Irlandii Północnej. Jak poinformowała lokalna policja, śmierć kobiety traktowana jest jako incydent o charakterze terrorystycznym.

Do rozruchów doszło w dzielnicy Creggan, zdominowanej przez irlandzkich republikanów, dążących do zjednoczenia wyspy. Według relacji miejscowej dziennikarki Leony O’Neill, zamieszki wybuchły, gdy pojawiły się tam – w celu przeszukania jednego z domów – duże siły policji.

O’Neill opublikowała na Twitterze nagrania wideo, na których widać radiowozy obrzucane – jak relacjonowała dziennikarka – dziesiątkami koktajli Mołotowa, cegłami, butelkami i petardami. Widać również dwa porzucone na środku ulicy, palące się samochody.

W trakcie zamieszek padły strzały, a jeden z pocisków trafił 29-letnią kobietą. Ranna została przewieziona do szpitala, ale krótko po północy policja potwierdziła jej zgon.

Tragiczne wydarzenia potępiły obie największe partie polityczne w Irlandii Północnej: republikańska Sinn Fein i probrytyjska Demokratyczna Partia Unionistyczna.

Jak zauważa Reuters, mimo zawartego w 1998 roku porozumienia pokojowego, zwanego wielkopiątkowym – w ramach którego postanowiono m.in., że Irlandia Północna pozostanie częścią Wielkiej Brytanii, ale społeczeństwo będzie miało w przyszłości prawo zdecydowania o zjednoczeniu wyspy, a także, że organizacje paramilitarne mają rozbroić się w ciągu dwóch lat – wspomniane paramilitarne ugrupowania, przeciwne układowi, nadal stanowią zagrożenie.

Według agencji, świadczy o tym np. styczniowy atak bombowy w Londonderry: przed miejscowym sądem eksplodował wówczas samochód wypełniony materiałami wybuchowymi. Nikt nie został ranny.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!