Wiadomości

W zachodniej części prowincji Aleppo syryjskie siły rządowe posuwają się w kierunku autostrady M5

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niejako w cieniu wielkich bitew w prowincji Idlib, najpierw o Ma’arrat an-Numan, a następnie o Sarakib, rozgrywają się wydarzenia w zachodniej części prowincji Aleppo. Ale i tu syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosjan i Irańczyków, poczyniły spore postępy, choć może nie tak spektakularne.

Na kierunku tym natarcie prowadzą: 5. Korpus SAA (na lewym skrzydle), 4 Dywizja Zmechanizowana Gwardii Republikańskiej (w centrum) oraz Lokalne Siły Samoobrony – LDF, na które składają się różne irańskie i proirańskie milicje szyickie (na prawym skrzydle).

Pomimo przerzucenia na prawe skrzydło trzymającego tu front 1 Korpusu FSA części sił 2 Korpusu, w tym zwłaszcza dywizji Sultan Murat, która przejęła stanowiska na pograniczu prowincji Idlib i Aleppo, a także szeregu skutecznych kontrataków, oddziały syryjskich sił rządowych oraz formacji sojuszniczych systematycznie zyskują teren, zbliżając się do autostrady M5, łączącej Damaszek z Aleppo.

Jak przedstawia się aktualna sytuacja w pasie natarcia oddziałów LDF i jak zmieniła się w ostatnich dniach, możemy zobaczyć tutaj:

Jak widzimy, wydaje się, że zawiązuje się na tym kierunku kolejna duża bitwa – o położone pośród gór miasteczko al-Is, gdzie znajduje się turecki punkt obserwacyjny. Nacierające od północy oddziały LDF odbiły wczoraj utraconą przez nie kilka dni temu wieś Zitan, a dziś zdobyły wioskę Birna i są już na bezpośrednich podejściach do al-Is.

Czytaj też:

Do Turcji przybywa jutro delegacja rosyjska na rozmowy o sytuacji w Idlibie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!