Wiadomości

W wyborach parlamentarnych w Iraku zwyciężyli Sadryści

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wyborach do 329-osobowej Rady Reprezentantów, jednoizbowego parlamentu. najwięcej mandatów wywalczył Ruch Sadrystowski, na którego czele stoi Muktada as-Sadr. Wszystko wskazuje na to, że będzie on miał 73 przedstawicieli.

Szef kolegium komisarzy wyborczych Dżalil Adnan Khalaf poinformował na konferencji prasowej w Bagdadzie, że w wybrach wzięło udział 9.077.770 osób spośród 22 milionów uprawnionych, co oznacza, że frekwencja wyniosła 41 proc.

O mandaty w wyborach ubiegało się łącznie 3240 osób reprezentujących 167 partii. Obecny system oparty jest na głosowaniu w okręgach jednomandatowych. Nnajwięcej mandatów wywalczył Ruch Sadrystowski, na którego czele stoi Muktada as-Sadr. Wszystko wskazuje na to, że będzie on miał 73 przedstawicieli.

Skupiający sunnitów Narodowy Ruch na rzecz Rozwoju i Reform, któremu przewodzi Mohamed al-Halbousi, zdobył 38 mandatów, a partia byłego szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego – 37. Klęskę poniosły natomiast ugrupowania proirańskie. Front Fatah, stanowiący polityczną reprezentację Al-Haszd asz-Szabi, który dotąd miał 48 mandatów, prawdopodobnie będzie miał ich teraz tylko 15.

Gdy chodzi o obszary zdominowane przez Kurdów, to tam wyraźnie wygrała Kurdyjska Partia Demokratyczna (35 mandatów). Turkmeni, którzy tym razem wystawili jedną wspólną listę, zwyciężyli w Tuz Churmatu oraz w Tall Afar, a nadto wywalczyli po dwa mandaty w Kirkuku i Mosulu.

Dodajmy, że w Kirkuku do zdobycia było 12 mandatów, z czego sześć zdobyli Kurdowie (4 PUK i 2 KDP), cztery mandaty – partie arabskie, a dwa – Turkmeni.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!