Wiadomości

W województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim ruszają „Ferie z WOT”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim rozpoczynają się dziś „Ferie z Wojskiem Obrony Terytorialnej’. To szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które mogą przejść m.in. uczniowie, studenci i nauczyciele chętni do wstąpienia w szeregi tej formacji.

Podobne szkolenia trwają już w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Z tych terenów w szeregi WOT wstąpiło blisko 300 osób.

Zwieńczeniem szkoleń jest uroczyste złożenie przysięgi wojskowej – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik dowództwa WOT.

– Program szkolenia generalnie jest taki, jak normalnie podczas szkoleń podstawowych, które prowadzimy już od początku funkcjonowania naszej formacji. Natomiast fakt, że ten termin zbiega się akurat z przerwą w nauce – postanowiliśmy z tego powodu zainteresować uczniów, studentów, jak również i nauczycieli, którzy też są w naszych szeregach, aby czas ferii przeznaczyli na szkolenie podstawowe i w ten sposób wstąpili w szeregi naszej formacji, złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę wojskową – wskazuje ppłk Marek Pietrzak.

Przysposobienie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl trwa łącznie trzy lata i jest podzielony na etapy: szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające.

W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w wybrane wolne dni w miesiącu. Co roku odbywają się także dwutygodniowe szkolenia zintegrowane, najczęściej w warunkach poligonowych.

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy obecnie ponad 17 tys. żołnierzy.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!