Polska Wiadomości

W woj. mazowieckim wydano jak dotąd 150 tys. numerów PESEL dla Ukraińców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal medianarodowe.com do tej pory w województwie mazowieckim wydano ukraińskim uchodźcom ponad 150 tys. numerów PESEL. Jak informuje wojewoda Konstanty Radziwiłł, na uciekinierów wojennych przekazano ponad 150 mln złotych. Uchodźcom oferowane są zarówno mieszkania oraz pomoc przy szukaniu zatrudnienia.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał, że świadczona uchodźcom pomoc jest koordynowana przez rząd oraz reprezentujących go wojewodów.

Wydawane są gigantyczne środki finansowe. Ja już jestem po wydaniu ponad 150 mln zł

– powiedział w TV Republika wojewoda mazowiecki.

Wyjaśnił, że trafiły one do różnych podmiotów, które na zlecenie wojewody podejmują działania na rzecz uciekinierów wojennych na Mazowszu.

Oczywiście to pierwszy mały kroczek. Aby sprawować szeroko pojętą opiekę nad uchodźcami z Ukrainy jest wielokrotne więcej środków i one będą dalej wypłacane

– zapewnił Konstanty Radziwiłł.

Według informacji wojewody, na teren Mazowsza przybywa dziennie po kilkanaście tysięcy uchodźców.

Prawdopodobnie na terenie Mazowsza mamy ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy

– ocenił.

Wyjaśnił, że uchodźcy, którzy chcą na dłużej zatrzymać się w Polsce, zaczynają procedurę od uzyskania numeru PESEL. Do tej pory w ewidencji Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności zarejestrowano 150 tys. osób.

Przyznawane są również uprawnienia do opieki zdrowotnej (…), prawo do edukacji dzieci, prawo do wsparcia rodzinnego m.in. 500 Plus, a także prawo do pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej

– wskazał wojewoda.

Zauważył, że Ukraińcom, którzy chcą zostać w Polsce jest oferowana pomoc w pozyskaniu pracy w pobliżu ośrodków pobytowych.

Zapraszani są do ośrodków pobytowych przedstawiciele agencji pośrednictwa pracy oraz dużych pracodawców, którzy na miejscu oferują zatrudnienie

– wyjaśnił Radziwiłł.

Przekazał, że urząd wojewódzki pomaga również Ukraińcom, którzy chcą wyjechać do innych krajów. Oferuje uciekinierom m.in. transport do niektórych miejscowości w Europie.

Przechodzimy do kolejnego etapu, w którym pomoc nie będzie wprost adresowana do konkretnych osób, które trzeba ratować, tylko będzie to wsparcie w zorganizowaniu im życia w Polsce – na jakiś czas, czy to do końca kryzysu, czy też na stałe

– poinformował wojewoda mazowiecki.

Autor: Krystian Rusiniak

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!