Wiadomości

W Wielkiej Brytanii zaszczepiono ponad 60 proc. dorosłych obywateli, koronawirus w wyraźnym odwrocie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy dostali przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID–19, przekroczyła 32 mln, czyli 60,8 proc. dorosłej populacji kraju – poinformował w sobotę brytyjski rząd. To oznacza, że osiągnięto cel, jakim było zaoferowanie jej wszystkim grupom priorytetowym do 15 kwietnia.

Liczbę osób w wyznaczonych dziewięciu grupach priorytetowych szacuje się na 32 mln, tymczasem do piątku włącznie pierwszą dawkę otrzymało 32.010.244 osób. Nie oznacza to, że zaszczepione zostały dokładnie wszystkie osoby z tych dziewięciu grup, bo pewna część mogła tego nie chcieć albo z powodów jakichś przeciwwskazań nie mogła przyjąć szczepionki, natomiast podano ją pewnej liczbie osób będących w następnej kolejności. Tym niemniej osiągnięcie na sześć dni przed terminem poziomu 32 mln zaszczepionych jest sukcesem.

32 mln to 60,8 proc. dorosłej populacji kraju. Natomiast obie dawki szczepionki dostało już 6,99 mln osób, czyli 13,3 proc. dorosłych mieszkańców. W piątek pobity został dobowy rekord jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych drugą dawką – otrzymało ją ponad 450 tys. osób.

Jak podano w sobotę, w ciągu ostatniej doby wykryto w Wielkiej Brytanii 2589 zakażeń koronawirusem – o ponad 500 mniej niż poprzedniego dnia i ponad 800 mniej niż tydzień wcześniej. Stwierdzono także 40 zgonów z powodu COVID–19 – o 20 mniej niż poprzedniego dnia i o 30 więcej niż tydzień wcześniej, choć bilans sprzed tygodnia był zaniżony z powodu opóźnień w rejestracji zgonów wynikających z Wielkanocy.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,37 mln infekcji koronawirusem, z powodu których zmarło 127.080 osób.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!