Wiadomości

W wieku 94 lat zmarł Franiciszek Pieczka, jeden z największych polskich aktorów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wieku 94 lat zmarł jeden z największych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych Franciszek Pieczka. O śmierci artysty poinformowała redakcję RDC rodzina artysty.

Franciszek Pieczka pochodził ze Śląska. Urodził się i wychowywał w Godowie w powiecie wodzisławskim. Przed wybuchem II wyojny światowej był organisą w miejscowym kościele i pracował na roli. Od najmłodszych lat interesował się jednak kinem, z czym związał swoje przyszłe życie. Na studiowanie aktorstwa zdecydował się po zakończeniu wojny.

Był absolwenstem PWST w Warszawie. Debiut w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Od lat siedemdziesiątych był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Wystąpił w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów szczególnie zostanie zapamiętany z filmów „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. Szczególną popularność przyniosła Mu rolda Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Jako aktor pracował do końca swojego życia. W 2021 roku wystąpił w słuchowisku Radia dla Ciebie “Moralność Pani Dulskiej” na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej. Wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego. W tytułowej roli Anieli Dulskiej towarzyszyła Mu Barbara Krafftówna. W 2017 roku został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

/rdc.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!