Felietony

W walce z przestępczością zorganizowaną Szwecja chce sięgnąć po doświadczenia Kolumbii i Salwadoru w zwalczaniu partyzantki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lise Tamm, szefowa państwowej agendy zajmującej się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, powiedziała w wywiadzie dla szwedzkiego radia, że sytuacja na przedmieściach Sztokholmu, w Rinkeby jest na tyle poważna, że można ją określić mianem strefy wojennej.

„Policja pełni tam służbę w warunkach, w jakich działają siły zbrojne” powiedziała Lise Tamm.

Tamm wspomniała, że można sięgnąć po doświadczenia z Kolumbii i Salwadoru, zwracając uważa, że obserwacja prowadzonych tam walki z partyzantami może zaowocować pomysłami na rozwiązanie problemów w Sztokholmie.

„Jak oni zrobili to w Kolumbii z deportacją partyzantów Farc, jak to zrobili w Salwadorze, kiedy wojna dobiegła końca? Jak to zrobili w innych częściach świata, gdzie mieli tak wielkie problemy przez wiele, wiele lat? Czy istnieje jakieś rozwiązanie? Trzeba myśleć nieszablonowo” – mówiła Tamm.

Ale szefowa państwowej agendy zajmującej się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej myśli również o innych rozwiązaniach. Według niej młodzi ludzie, mający problemy dostosowawcze i zbuntowani, powinni otrzymywać większą pomoc ze strony służb socjalnych, ponieważ samo tylko powiększanie sił policyjnych nie wystarczy, by doprowadzić do rozwiązania problemów społecznych.

Lokalny przywódca socjaldemokratów Mohammed Nuur nie zgadza się z analizą Tamm i mówi:

„Mieszkam w Rinkeby i jako dziecko mieszkałem w Tensta. Kiedy słyszę słowo „strefa wojny”, zaczynam myśleć o Syrii, Jemenie i innych krajach, które naprawdę są ogarnięte wojnyą Mamy problemy i wyzwania, ale zdecydowanie nie należy ich wyolbrzymiać. Mieszkam w Rinkeby i nie boję się.”

Od lat Szwecja ma poważny problem z rosnącą liczbą stref „no-go”. Szwedzki komisarz policji, Dan Eliasson, powiedział niedawno, że ich liczba wzrosła z 55 do 61 w ciągu zaledwie jednego roku.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!