Gospodarka Świat Wiadomości

W USA rozważa się obniżenie ceł dla towarów importowanych z Chin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl zdaniem sekretarz skarbu USA, obniżenie nałożonych za kadencji Donalda Trumpa wysokich taryf celnych na towary importowane z Chin, w ramach rewizji procesu wyłączeń, może pomóc złagodzić presję inflacyjną.

W czwartek sekretarz skarbu USA, Janet Yellen powiedziała podczas konferencji, ze jej zdaniem wysokie, sięgające 25 procent taryfy celne na warty miliardy dolarów import z Chin, nałożone za kadencji Donalda Trumpa, przyczyniają się do wzrostu cen w USA.

„A cła Trumpa, które zostały wprowadzone, cześć z nich stwarza problemy, nie mając żadnego realnego, strategicznego uzasadnienia” – powiedziała Yellen.

Serwis „South China Morning Post” przypomina, że poprzednie wyłączenia celne dla określonych produktów importowanych z Chin wygasły z końcem 2020 roku. Jednak reprezentant USA ds. handlu, Katherine Tai, uruchomiła nowy proces sprecyzowanych wyłączeń celnych, w ramach swoich kontaktów z chińskimi dygnitarzami w sprawie tzw. pierwszej fazy umowy handlowej z Chinami, podpisanej na początku ubiegłego roku.

Według Yellen, proces wyłączeniowy jest jednym z kroków, poprzez które administracja prezydenta Joe Bidena pracuje nad złagodzeniem presji cenowej. Współpracuje z portami i prywatnymi firmami, żeby odblokować łańcuchy dostaw i zapewnić napływ dóbr do konsumentów.

„To proces, dzięki któremu można obniżyć taryfy celne. I uważa, że to może być pomocne
– powiedziała, komentując wspominany proces wyłączeniowy. Zaznaczyła zarazem, że nie zmieni to radykalnie sytuacji, że powinno to pomóc w złagodzeniu presji na wzrost cen.

Yellen powiedziała, że obecnie nie ma w planie wizyty w Chinach, ale spodziewa się, że nadal będzie współpracować ze swoim chińskim odpowiednikiem, wicepremierem Liu He, w wielu kwestiach gospodarczych. Dotyczy to chińskich praktyk technologicznych, rynków papierów wartościowych, praktyk kursowych i wysiłków Państwa Środka na rzecz przywrócenia równowagi swojej gospodarki w kierunku większej konsumpcji indywidualnej. Jej zdaniem, ta ostatnia „może wnieść duży wkład w złagodzenie globalnej nierównowagi”.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!