Wiadomości

W trzech brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad pięć tysięcy żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W najbliższy weekend zostaną zaprzysiężeni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w pięciu miejscowościach województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” złożą przysięgę w Mońkach, uroczystość odbędzie się w niedzielę, 24 września br., o godz. 14.00 na alei Niepodległości.

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” złożą przysięgę w Zamościu, uroczystość odbędzie się w niedzielę, 24 września, o godz. 11.00 na Rynku Wielkim.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego, będą przysięgać na sztandar w trzech miejscowościach. Pierwsza uroczystość zaplanowana jest na sobotę, 23 września, o godz. 11.00 w Nisku na Placu Wolności. Pozostałe dwie przysięgi odbędą się w niedzielę, 24 września, o godz. 11.00 w Sanoku na Rynku Miejskim oraz o godz. 16.00 w Przemyślu na Rynku Miejskim.

Tymczasem już zaprzysiężeni żołnierze WOT po raz pierwszy biorą udział w ćwiczeniach Dragon-17. Są one największymi w br. ćwiczeniami Sił Zbrojnych RP, które rozpoczęły się w środę w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w podwarszawskim Zegrzu. W manewrach weźmie udział 17 tys. żołnierzy, oraz 3500 jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy. Manewry zakończą się 29 września.

Dziewięć miesięcy po powołaniu piątego rodzaju sił zbrojnych w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 5 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 4 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych.

Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się wraz z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!