Wiadomości

W Toruniu otwarto wystawę z trzema pierwszymi wydaniami “O obrotach sfer niebieskich”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w przeddzień 550. urodzin Mikołaja Kopernika otwarto wystawę, na której prezentowane są trzy pierwsze wydania jego wielkiego dzieła “O obrotach sfer niebieskich”. Ekspozycja zawiera siedem ksiąg Kopernika wydanych w XVI i XVII wieku.

“Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół +De revolutionibus+ Mikołaja Kopernika” to wystawa towarzysząca Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu.

550. urodziny wybitnego polskiego astronoma zbiegają się z 480. rocznicą jego śmierci oraz wydania jego przełomowego traktatu “De revolutionibus orbium coelestium” (“O obrotach sfer niebieskich”).

Wprowadzeniem do wystawy artefaktów jest planszowa prezentacja zachowanych w zbiorach polskich bibliotek (w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Kórniku i Płocku) czternastu egzemplarzy pierwszego wydania “De revolutionibus”. Drugą część wystawy stanowią wystawione w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego trzy pierwsze wydania jego słynnego traktatu.

Są to pierwsze wydania traktatu “De revolutionibus” w aż w siedmiu odsłonach. Zaprezentowano dwa egzemplarze I wydania (Norymberga 1543), pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej i Książnicy Kopernikańskiej; trzy egzemplarze II edycji dzieła Kopernika (Bazylea 1566) z obu wspomnianych bibliotek oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu i dwa egzemplarze III wydania (Amsterdam 1617) ze zbiorów Książnicy i toruńskiego Muzeum).

“To jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznych obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Stworzenie tak wyjątkowej wystawy nie byłoby możliwe bez współpracy kilkunastu instytucji — bibliotek, muzeów i archiwów z całej Polski. Serdecznie za tę kooperację dziękuję” – powiedziała podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska.

Trzecia część wystawy jest ekspozycją poświęconą dorobkowi myśli będącej następstwem odkrycia Kopernika. Czwarta stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o odbiór dzieła Kopernika we współczesnym świecie. Na wystawie zaprezentowano blisko 100 grafik z okresu od XVI do XX wieku, które przedstawiają bardzo różne wizerunki Kopernika.

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala mówił, że postać patrona uczelni jest dla społeczności akademickiej niezwykle istotna.

“Nie chodzi tu wyłącznie o szacunek do naszego patrona. Kopernikańskie rocznice są czasem, w którym podkreślamy ponadczasowe znaczenie jego życia i dzieł. Przekonujemy, że może stanowić inspirację dla ludzi nauki, czy szerzej — dla każdego poszukującego prawdy” – mówił rektor.

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu Krzysztof Nierzwicki wskazał, że wystawa w Muzeum Okręgowym, to nie tylko ekspozycja dzieł Kopernika, ale także innych ważnych tekstów poprzedzających dzieło wybitnego polskiego astronoma bądź pochodzącymi z okresu jego życia.

Wystawa będzie prezentowana od 19 do 21 lutego dla gości Światowego Kongresu Kopernikańskiego, a od 22 lutego do 8 maja będzie dostępna powszechnie. Wydany został również katalog towarzyszący ekspozycji “Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”.

Organizatorami wystawy są Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Archiwum Państwowe w Toruniu.

Prezydent Torunia Michał Zaleski wskazał, że “Mikołaj Kopernik torunianinem jest”, więc i obchody jego urodzin muszą być szczególne.

“Jeszcze przed nami apogeum, czyli jutrzejszy dzień urodzin i święto UMK. Do tego popołudniowe obrady Światowego Kongresu Kopernikańskiego zorganizowane przez Akademię Kopernikańską” – podkreślił Zaleski.(PAP)

Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!