Wiadomości

W ten weekend słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 120 żołnierzy WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ten weekend słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 120 Terytorialsów w trzech lokalizacjach: Dęblinie, Szczecinie i Giżycku. Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Zaplanowane uroczystości będą miały szczególny przebieg, ponieważ będą częścią obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia

DĘBLIN

Ceremonia rozpocznie się o godzinie 11.00 na terenie jednostki wojskowej przy ul. Saperów 5 w Dęblinie. Słowa roty przysięgi wypowie 39 ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To mieszkańcy niemal wszystkich powiatów naszego województwa – studenci, uczniowie, przedstawiciele różnych zawodów. W dniu 17 lipca br. zostali wcieleni w szeregi lubelskiej brygady OT i ukończyli szkolenie podstawowe na poligonie w Nowej Dębie.

W drugiej części uroczystości, będzie miało miejsce równie ważne wydarzenie – mianowanie na pierwszy stopień podoficerski żołnierzy OT, którzy ukończyli kurs podoficerski „SONDA”. Promocję na stopień kaprala odbierze 39 żołnierzy OT. Kurs „SONDA” adresowany jest do wyselekcjonowanych kandydatów, a jego celem jest wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT.

SZCZECIN

Złożenie przysięgi przez 37 nowych żołnierzy będzie głównym punktem obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14:00 w jednostce w Podjuchach. Ze względu na sytuację epidemiczną sobotnia uroczystość odbędzie się bez udziału rodzin składających przysięgę żołnierzy.

Dla żołnierzy brygady, najważniejszą częścią obchodów wybuchu powstania warszawskiego będzie złożenie przysięgi wojskowej przez nowych żołnierzy 14 ZBOT. „Ich szkolenie kończy się formalnie w niedzielę i to tego dnia powinni składać przysięgę. Jednak rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest tak ważnym wydarzeniem, że przesunęliśmy moment złożenia wojskowej przysięgi przez naszych żołnierzy na 1 sierpnia, by w ten sposób uczcić bohaterów tego patriotycznego zrywu” – wyjaśnia dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak.

2 sierpnia

GIŻYCKO

W najbliższą niedzielę przysięgę wojskową złożą również Terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:00 na terenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Przysięgę złoży 38 żołnierzy, w tym 16 kobiet. Szeregi Warmińsko-Mazurskich Terytorialsów powiększą się o osoby pochodzące z różnych środowisk, wykonujące różne zawody i profesje, głownie zamieszkujący tereny wiejskie. Wśród przysięgających będą uczniowie, studenci oraz nauczyciele, rolnicy i animatorzy. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, uroczystość odbędzie się bez zaproszonych gości i rodzin przysięgających żołnierzy.

Uroczystość będzie transmitowana na żywo i będzie można ją obejrzeć na kanale YouTube Wojsk Obrony Terytorialnej.

link do streama

link do alternatywnego streama
https://youtu.be/gzN40QDA6FI

Zespół Prasowy
Dowództwa WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!