Świat Wiadomości

W Teksasie z powodu zimy pojawiły się przerwy w dostawie prądu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal wnp.pl wponiedziałek 15 lutego z powodu bardzo mroźnej aury w amerykańskim stanie Teksas pojawiły się przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Oprócz Teksasu większość stanów w pasie od północno-zachodniego Pacyfiku przez Wielkie Równiny i stany środkowoatlantyckie dotknęły opady marznącego deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

W niedzielę wieczorem w Teksasie zanotowano rekordowy pobór mocy, szacowany na 69,15 tys. MW. To o ponad 3200 MW więcej niż podczas poprzedniego zimowego szczytu, jaki miał miejsce w styczniu 2018 r.

Rezerwa dostępnej mocy spadła poniżej 1000 MW.

Miejscowy regulator wydał tzw. powiadomienie awaryjne trzeciego stopnia, wzywające klientów do ograniczenia zużycia energii, by zapobiegać niekontrolowanym wyłączeniom w całym systemie.

Wpływ na sytuację miał fakt, że z 25 tys. MW zainstalowanej elektrowni wiatrowych, aż 12 tys. z różnych powodów nie pracowała. Tymczasem wiatraki są drugim co do wielkości dostawcą energii elektrycznej w Teksasie – odpowiadają za około 23 proc. zapotrzebowania. Większym są tylko gazówki pokrywające 45 proc. potrzeb.

W związku z tym regulator był zmuszony do rotacyjnych ograniczeń w dostawach energii.

Co wy na to?

Źródło: wnp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!