Wiadomości

W tatrzańskie schronisko uderzyła lawina śnieżna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z masywu Ciężkiego Szczytu zeszła w piątek wielka lawina, która uderzyła w Chatę pod Rysami – poinformował słowacki portal górski tvnoviny.sk. W schronisku nikt wówczas nie przebywał. Skala zniszczeń nie jest znana.

Chata pod Rysami to najwyżej położone w Tatrach schronisko. Znajduje się po słowackiej stronie gór na wysokości 2250 m n.p.m.

Lawina, która zeszła tam w piątek w znacznej części przykryła schronisko. Jak donosi słowacki portal, w chwili zejścia mas śniegu nikogo tam nie było.

W Tatrach cały czas obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Ratownicy TOPR odradzają wszelkich wyjść w góry.

Słowaccy ratownicy górscy podali na swojej stronie internetowej, że lawina miała 300 metrów szerokości i około 400 metrów długości, a jej czoło około 2 metrów wysokości.

Zwały śniegu przykryły schronisko aż po dach, ale nie wyrządziły większych szkód w konstrukcji budynku. Ratownicy podali, że kiedy pozwolą na to warunki, odbędzie się monitoring budynku i poznamy więcej szczegółów o stanie schroniska.

Ciężki Szczyt znajduje się w głównej grani Tatr między Przełęczą pod Wysoką a Przełęczą Waga. Zasypane schronisko leży przy popularnym szlaku na Rysy.

/TVP Info, TASR, tvnoviny.sk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!