Wiadomości

W szpitalu w Gdańsku zaszczepiono żołnierzy WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oświadczenie rzecznika prasowego 7 Pomorskiej Brygady OT

Odnosząc się do artykułu pt. „Szczepienia poza kolejnością. W szpitalu w Gdańsku zaszczepiono żołnierzy WOT”, który ukazał się w dniu 12 stycznia br. na łamach portalu gazeta.pl, informuję, że decyzja o zaszczepieniu żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady OT (7PBOT), którzy wspierają 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku z oddziałami covidowymi wynikała z faktu, że żołnierze Ci wykonują zadania w ramach personelu tego szpitala.

Żołnierze wspierając placówki covidowe stykają się z osobami zarażonymi lub potencjalnie chorymi przez co narażają swoje życie i zdrowie w takim samym stopniu jak personel medyczny, z którym na co dzień współpracują. Szczepienia żołnierzy pracujących na co dzień w szpitalach ograniczają ryzyka transmisji koronawirusa dla pacjentów. Szpital w Gdańsku nie jest jedyną placówką, której dyrektor podjął decyzję o szczepieniu żołnierzy, którzy wspierają prace placówki. Podobne sytuacje mają miejsce na terenie innych województw. Do tej pory na mocy decyzji dyrektorów szpitali zaszczepiono 214 żołnierzy (dane na dzień 6 stycznia br.), którzy na co dzień wspierają szpitale.

Żołnierze 7PBOT wspierają 7 Szpital MW w Gdańsku już od kwietnia 2020 roku. Wojskowi pobierają wymazy, zapewniają wstępny podział pacjentów, mierzą temperaturę osób wchodzących na teren placówki, wykonują prace logistyczne, gospodarcze oraz transportowe, zapewniają transport chorych z izb przyjęć oraz wewnątrz oddziałów, wykonują prace administracyjne, a także wspierają personel medyczny w bezpośredniej opiece nad pacjentami.

7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku jest jedną z ponad 600 placówek tego typu w Polsce, które każdego dnia otrzymują wsparcie od żołnierzy Wojska Polskiego. W operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Trwała Odporność”, której celem jest wsparcie walki państwa z koronawirusem każdego dnia jest zaangażowanych blisko 6 tys. żołnierzy. Wsparcie systemu opieki zdrowotnej jest najważniejszym zadaniem w ramach prowadzonej operacji. Żołnierze pobierają wymazy (ponad 20 tys. za ostatnią dobę), wspierają w bardzo szerokim zakresie ponad 600 szpitali i placówek medycznych oraz 120 stacji sanitarno – epidemiologicznych i kilkadziesiąt placówek opiekuńczych (DPS, ZOL). Wojskowi pomagają też Policji w monitoringu osób przebywających na kwarantannie, wspierają seniorów i organizacje pozarządowe, stacje krwiodawstwa oraz oddają krew.

por. Tomasz Klucznik
Oficer Prasowy 7 Pomorskiej Brygady OT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!