Wiadomości

W szpitalu poinformowano, że nie dokonywano tam aborcji, odwołano dyrektora

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Olsztyna odwołał dyrektora szpitala miejskiego Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska, po tym jak w ankiecie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka szpital zadeklarował, że nie dokonuje się tam aborcji.

– Prezydent Olsztyna odwołał Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. Decyzja została poprzedzona zasięgnięciem opinii działającej przy placówce Rady Społecznej. Przyczyną była utrata zaufania Prezydenta Olsztyna w stosunku do dyrektora Bujnowskiego – poinformowała rzecznik prasowa olsztyńskiego Urzędu Miasta Marta Bartoszewicz.

Andrzej Bujnowski pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie od 7 września. Bartoszewicz dodała, że pełniącą obowiązki dyrektora została Lucyna Kiełbasa.

– Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na stanowisko dyrektora tego szpitala – poinformował ratusz.

Wszystko to stało się po tym, jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała do tej placówki, podobnie jak do kilkudziesięciu innych szpitali w kraju, ankietę dotyczącą aborcji. W odpowiedzi na tę ankietę szpital poinformował, że aborcji się tam nie dokonuje.

Zwolennicy zabijania nienarodzonych dzieci wpadli w furię. Temat podchwyciły lokalne media, a w końcu prezydent Olsztyna publicznie zapowiedział, że przeprowadzi z dyrektorem szpitala rozmowę. Prezydent Piotr Grzymowicz stwierdził w wydanym oświadczeniu, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został dotąd opublikowany, w związku z czym nie ma go w obiegu prawnym.

– Tym samym dzisiaj obowiązuje stan prawny sprzed ww. wyroku TK i tylko zgodnie z nim należy podejmować decyzje związane z przerywaniem ciąży ze względów embriopatologicznych. Decyzja dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego o odstąpieniu od takich zabiegów „do czasu opublikowania wiążących aktów prawnych” jest działaniem idącym w odwrotnym kierunku – dla mnie niezrozumiałym i bez formalno-prawnego umocowania – stwierdził Piotr Grzymowicz.

– Przekonany o słuszności mojego stanowiska odbędę rozmowę z dyrektorem Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, wskazując na brak podstaw prawnych przyjętego stanowiska i oczekując jego zmiany – dodał prezydent Olsztyna.

W odpowiedzi szpital miejski poinformował, że doszło do nieporozumienia, ponieważ w tej placówce rocznie wykonywanych jest bardzo niewiele aborcji i wskazywał, że w ostatnim czasie nie zgłosiła się żadna pacjentka, by dokonać aborcji.

„Wszystkie procedury ginekologiczne i położnicze, w tym także zabiegi przerywania ciąży, wykonywane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. (…) Nie zaistniała dotychczas sytuacja, w której Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie odmówiłby przeprowadzenia zabiegu przerywania ciąży w przypadku dopuszczonym przepisami prawa” – napisała placówka w wydanym w piątek oświadczeniu podpisanym m.in. przez dyrektora Bujnowskiego.

Ostatecznie dyrektor szpitala stracił stanowisko…

/rmf24.pl, debata.olsztyn.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!