Wiadomości

W Szczecinie ruszyła budowa pomnika pamięci ofiar ukraińskich szowinistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dach spalonego domu, a obok przydrożna kapliczka – tak będzie wyglądał pomnik Pamięci Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich w latach 1939-1947. Monument stanie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Właśnie ruszyła jego budowa.

Jerzy Mużyło ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć przypomniał, że wiele osób nie doczekało miejsca, gdzie mogli wspominać swoich bliskich zamordowanych podczas Rzezi Wołyńskiej.

– Cieszymy się, że to miejsce będzie w Szczecinie, że Szczecin dołącza do kolejnych miast w Polsce, gdzie takie upamiętnienia funkcjonują już od wielu lat – powiedział Jerzy Mużyło.

Jak ocenił, to ważny moment dla potomków Kresowian i dla żyjących jeszcze świadków. O tym, że do dziś ofiary zbrodni na Wołyniu nie mają swoich mogił mówił dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie Paweł Skubisz.

– Dziś nawet jest problem z tym, byśmy my jako Polacy na terenie Ukrainy mogli ofiary zbrodni wołyńskiej pochować w godny sposób – zaznaczył.

Jak dodał, pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej uniemożliwia się dokonywania ekshumacji w miejscach, gdzie w zbiorowych mogiłach zostały pochowane ofiary zbrodni.

– Dlatego ten pomnik ma być również symbolicznym grobem – podkreślił Paweł Skubisz.

Szacuje się, że podczas Rzezi Wołyńskiej zginęło od 50 do 60 tys. Polaków. Zbrodni dokonały oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Autorką projektu jest Katarzyna Radecka. Monument jest budowany w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!