Polska Wiadomości

W Szczecinie partia Razem domaga się powstania muralu ku czci Georga Floyda

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal gs24.pl szczecińscy działacze partii Razem chcą, aby pod Trasą Zamkową powstał mural, który będzie symbolizował walkę o prawa człowieka. Na razie graffiti z napisem “Help, I can’t breath” zostało zgłoszone przez ZDiTM na policję oraz drażni prawicowego radnego.

W sobotę szczecińscy działacze partii Razem zaproponowali dyskusję nad formą upamiętnienia ofiar przemocy oraz obrony praw człowieka.

– Niektóre instytucje mają na tendencję do tuszowania występków popełnionych przez ich przedstawicieli. W Polsce dotyczy to m.in. pedofilii w Kościele oraz nadużyć policji, jak w przypadku Igora Stachowiaka – mówi Beniamin Gorgoń z Lewicy
Razem Szczecin.

Nawiązał także do grafitti, jakie jakiś czas temu pojawiło się na jednym z filarów Trasy Zamkowej. Ktoś napisał tam “Help, I can’t breathe”, nawiązując w ten sposób do sprawy George’a Floyda, który zginął w USA podczas policyjnej interwencji. W poprzednią sobotę pod napisem stanęły znicze i zorganizowano protest.

– Wkrótce graffiti zaczęło żyć własnym życiem. Część napisów została zamazana lub przeinaczona. Podczas demonstracji, w ramach happeningu tymczasowo przywróciliśmy jego oryginalną formę. Później pojawił się jeszcze wizerunkiem zabitego Amerykanina – dodaje Gorgoń.

Tymczasem graffiti zostało zgłoszone przez ZDiTM na policję oraz drażni radnego Dariusza Mateckego, który w interpelacji do prezydenta Szczecina nazywa je rasistowskim…

Działacze Razem apelują, aby połączyć istniejące malunki w większą całość lub odtworzyć je w innej formie, stworzonej i konsultowanej przy współpracy artystów. – Ocalmy pamięć o tych wydarzeniach! – wzywają i zapraszają mieszkańców do dyskusji nad formą projektu muralu o tematyce równościowej i prospołecznej. Wniosek w tej sprawie trafił do ZDiTM. Na Facebooku powstało wydarzenie “Nie damy się wymazać!”, które także ma służyć debacie.

W tym samym miejscu, o 15, Młodzi Razem Zachodniopomorskie zaprotestowali przeciwko brutalności policji.

Autor: Szymon Wasilewski

Jeszcze czego…

Źródło: gs24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!