Gospodarka Wiadomości

W sprowadzanych z Egiptu ziemniakach wykryto groźną bakterię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed ziemniakami pochodzenia egipskiego – wykryto w nich groźną dla upraw bakterię Ralstonia solanacearum. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał już wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości i wprowadzenia działań naprawczych ze strony Egiptu.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, działanie takie ma na celu ochronę polskich producentów ziemniaka.

Obecność bakterii ralstonia solanacearum w próbie pobranej z bulw ziemniaków pochodzenia egipskiego została potwierdzona w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

To już drugie w ciągu ostatnich dwóch lat wykrycie przez Inspekcję tej bakterii w ziemniakach importowanych z Egiptu. W obu przypadkach ziemniaki były sprowadzone do Polski za pośrednictwem innych państw członkowskich.

Ralstonia solanacearum ze względu na szkody gospodarcze, jakie może powodować, w UE podlega obowiązkowi zwalczania. Bakteria poraża pond 200 gatunków roślin i obok bakterii clavibacter michiganensis.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!