Wiadomości

W Solecznikach, na Wileńszczyźnie rozpoczął się festiwal “Pieśń znad Solczy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W niedzielę 19 maja, w parku miejskim w Solecznikach rozpoczął się XXIV festiwal „Pieśń znad Solczy”.

Festiwal rozpoczął się od mszy św., którą celebrował proboszcz parafii solecznickiej Wacław Wołodkowicz. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił chór zespołu Pieśni i Tańca „Solczanie”.

„Bardzo mile kolejny raz gościć na tym przepięknym festynie kultury polskiej w Solecznikach „Pieśń znad Solczy” – tymi słowami przywitał wszystkich zebranych lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, poseł do Parlamenu Europejskiego, Waldemar Tomaszewski.

„Format jest już nieco inny, nie jest to festiwal jedynie kultury polskiej, są tu pokazane różnorodne kultury, pieśni, tańce, ale to jest właśnie wymowne, bo rejon solecznicki daje taki dobry przykład jak nasze Wielkie Księstwo Litewskie zawsze było państwem wielonarodowościowym i wielokulturowym” – powiedział W. Tomaszewski.

Waldemar Tomaszewski serdecznie podziękował merowi rejonu solecznickiego Zdzisławowi Palewiczowi za organizację święta, ale nie tylko: „tutaj w rejonie solecznickim bardzo dobrze sprawujecie się i w dziedzinie kultury, ale też w oświacie, bo macie najwięcej szkół, gimnazjów 12-letnich: 8 polskich, 2 rosyjskie, 5 litewskich. To jest dwa razy więcej niż średnio na Litwie. Dbacie o kulturę, dbacie o oświatę, dbacie o przyszłość tego narodu.” – mówił europoseł.

Radca, kierownik wydziału konsularnego Ambasady RP w Wilnie, Marcin Ziniewicz podziękował za zaproszenie na festiwal „i za ten bukiet talentów Ziemi Solecznickiej, który naprawdę pięknie się prezentuje”.

„Ogromne podziękowania pod adresem władz samorządu solecznickiego i poszczególnych instytucji kultury i wszystkich państwa, że pielęgnujecie kulturę polską, kulturę ludową, która na pewno jest taką mocną podstawą tożsamości” – mówił konsul. „Zawsze jest bardzo mile przyjeżdżać tutaj do państwa na Ziemię Solecznicką, naprawdę odczuwa się taką wspólnotę, że jesteście państwo tą jedną rodziną i to jest naprawdę bardzo piękne i imponujące.”

Konsul nawiązując do słów Waldemara Tomaszewskiego, podkreślił, że na Ziemi Solecznickiej zgodnie współistnieją także inne kultury i narody „co jest piękne i jeszcze bardziej tę rodzinę umacnia”.

Hanka Gałązka, prezes Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na wstępie zaznaczyła, że Łomża i Soleczniki to więcej niż 24 lata oraz podziękowała za zaproszenie na festiwal. „Drodzy państwo, zawsze tu jedziemy z wielką radością, jak do rodziny, a to święto jest szczególne, szczególne bo piastujecie tak ważne wartości narodowe wszystkich narodów i narodowości, które tu są w tym mieście i tak bardzo o nie dbacie. Kłaniam się Wam nisko z racji tych wartości, które starsze pokolenia przekazują młodym, bo tu na scenie widać dziś i tych młodych, gdzie za granicą bardzo trudno przyciągnąć młodych do folkloru.”

Na zakończenie Hanka Gałązka przeczytała list od prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Piotra Bonisławskiego, skierowany do mera rejonu solecznickiego – Zdzisława Palewicza.

„Pieśń jest mową duszy, jak mawiał poeta. Ta pieśń leci dziś bardzo wysoko tu z Solecznik i pójdzie w świat. Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie do tego pięknego rejonu, dziękuję, że mogę wziąć udział w tym festiwalu pełnym tradycji, przywiązania do korzeni, przywiązania do polskości, do różnorodności, to bardzo ważne. My, Polacy w Koronie, ale też ci rozsiani po całym świecie, możemy się uczyć od Polaków z Wileńszczyzny patriotyzmu, miłości do mowy, kultury i języka przodków i jak te tradycje pielęgnować” – mówił jeden z gości festiwalu, dr Bogusław Rogalski, politolog, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

B. Rogalski przypomniał także, że festiwal przypada w szczególnym czasie, gdyż dzień wcześniej była 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, który wielokrotnie powtarzał, że najpiękniejszą formą modlitwy jest śpiew.

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin szczególne słowa podziękowania skierował do Waldemara Tomaszewskiego, który zarówno tu, jak i w Brukseli bardzo mocno dba o to „by ta ziemia, ziemia pełna różnorodności, języków, wielu kultur, narodowości była zjednoczona, aby nikt nie czuł się obco, aby nikt nie był pomijany. To bardzo istotne, aby w tej różnorodności, jak to zawsze pan europoseł podkreśla, szukać i budować wspólnotę”.

B. Rogalski zaakcentował również, że Ziemia Solecznicka słynie z tego, że jest ziemią rolników i dlatego bardzo ważne jest, aby w przyszłości rolnicy mogli mieć takie same dopłaty jak rolnicy w Europie Zachodniej: „Takie poczynania już zostały podjęte, one są na forum unijnym podnoszone, również dzięki zaangażowaniu pana posła Waldemara Tomaszewskiego, który wraz z innymi europosłami, również z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, bardzo mocno upomina się o to, aby zakończyła się ta dyskryminacja rolników z tej części Europy, aby wszyscy mogli wspólnie korzystać z dobrodziejstwa naszego wspólnego europejskiego domu”.

„Niech ta pieśń znad Solczy wzniesie się wysoko, leci daleko i niech niesie całemu światu i opowiada o pięknie tej ziemi i o wartościach, które tutaj ciągle żyją i niech tak będzie na zawsze” – zakończył B. Rogalski.

/l24.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!