Europa Wiadomości

W Słowenii tysiące ludzi protestują po śmierci 22-latki po przyjęciu preparatu Johnson & Johnson. Rząd wstrzymał szczepienia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało na ulicach Lublany przeciw wprowadzeniu paszportów kowidowych. Impulsem do wyjścia na ulice była śmierć 22-letniej studentki, zmarłej 14 dni po przyjęciu preparatu Johnson & Johnson. Na czas śledztwa, mającego wyjaśnić przyczyny śmierci rząd wstrzymał akcję szczepień.

Rządowe propozycje wprowadzenia przepustek kowidowych (otrzymanych dzięki szczepieniu, statusowi ozdrowieńca lub negatywnym teście) już po raz kolejny spotykają się ze stanowczym sprzeciwem Słoweńców. Dokument będzie niezbędny do okazania m.in. na stacjach paliw, w pracy, galeriach handlowych czy w placówkach służby zdrowia (z wyjątkiem sytuacji kryzysowych).

Licząca pomiędzy 10 a 20 tys. osób demonstracja rozpoczęła się w stolicy opodal budynku parlamentu. Widząc, że został obstawiony przez policję, protestujący udali się na jedną z autostrad gdzie w ramach manifestacji chcieli zablokować ruch. Wówczas funkcjonariusze użyli armatek wodnych i gazów łzawiących.

Impulsem do tłumnego wyjścia na ulice okazała się śmierć 22-letniej Katji. Studentka doznała krwotoku do mózgu i skrzepów krwi 14 dni po szczepieniu preparatem Johnson & Johnson. „Moja Katja odeszła. Nie była jedynie statystyką” – mówił podczas protestu ojciec dziewczyny. Na czas śledztwa mającego wyjaśnić przyczyny śmierci, rząd wstrzymał akcję szczepień brytyjskim preparatem. Wstrzymanie szczepień do czasu dokładnego wyjaśnienia przyczyn zgonu kobiety zaproponował słoweński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Protestujący nieśli transparenty z napisem „Stop korona-faszyzmowi” i skandowali hasła „Wolność, wolność!”. Domagali się równych praw zarówno dla zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. „Jestem tu dla przyszłości, przyszłości moich dzieci, przyszłych pokoleń, ponieważ to szaleństwo trzeba powstrzymać” – powiedziała protestująca Katja Zupan. „Jeśli nie staniemy w obronie siebie i ludzkości, będziemy zgubieni” – dodała.

W kraju liczącym 2 miliony ludzi zaszczepiło się 48 proc. populacji, co stanowi mniejszy procent niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Dotychczas zmarło tam 4,5 tysiąca osób z COVID-19. Obecnie liczba nowych zakażeń oscyluje wokół tysiąca dziennie.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!