Europa Wiadomości

W Rosji członkowie forów internetowych będą podlegali rejestracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjskie władze zaostrzają kontrolę nad internetem – pisze portal Wp.pl powołując się na Informacyjną Agencję Radiową. Od niedzieli w Rosji obowiązuje rozporządzenie podpisane przez premiera Dmitrija Miedwiediewa nakazujące nadawanie użytkownikom komunikatorów internetowych specjalnych numerów identyfikacyjnych.

Tożsamość użytkowników internetowych komunikatorów będzie określana na podstawie numeru telefonu komórkowego przypisanego do użytkownika. W przypadku korzystania z karty SIM innego użytkownika, na przykład członka rodziny, dostęp do komunikatora zostanie zablokowany. Jak pisze TASS, jak dotąd nie wiadomo, jak operatorzy telekomunikacyjni „wyłapią”, iż ktoś korzysta z numeru innej osoby. Operatorzy telefonii komórkowej zapewniają, że są w stanie sprostać wymaganiom rozporządzenia.

Przewiduje się, że operatorzy będą przechowywać i aktualizować informacje o tym, z jakich aplikacji korzysta użytkownik oraz jego unikalny kod identyfikacyjny przypisany przez komunikator. Ponadto operatorzy będą musieli powiadomić właścicieli komunikatorów o rozwiązaniu umowy z abonentem.

Rosyjskie władze uzasadniają wprowadzenie nowych przepisów względami bezpieczeństwa. Będzie to „stworzenie bezpiecznego środowiska komunikacyjnego dla obywateli i państwa jako całości”, jak wyraził się Aleksandr Żarow, szef Roskomnadzoru. Nowe prawo jest wymierzone przede wszystkim w zagraniczne komunikatory takie jak WhatsApp, Telegram i Facebook, które, jak pisze TASS, nie przechowują danych osobistych rosyjskich użytkowników na serwerach w Rosji, co jest niezgodne z rosyjskim prawem.

Przeciw nowym przepisom protestują obrońcy praw człowieka i opozycja. Ich zdaniem jest to kolejny instrument kontroli internetu przez Kreml. W ubiegłym roku rozporządzeniem premiera nakazano operatorom rejestrowanie i przechowywanie na specjalnych serwerach wszystkich wiadomości tekstowych, wideo i dźwiękowych. Dostęp do tych danych mają rosyjskie służby specjalne. W ubiegłym miesiącu Duma przyjęła ustawę o tzw. suwerennym internecie, uniezależniającą rosyjski internet od zagranicy.

Co wy na to? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!