Historia Wiadomości

W rocznicę partyzanckiej bitwy pod wsią Jeziory

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

29 czerwca w oddziale rtm. Stefana Wyrzykowskiego – „Zenona”, na bazie którego miał zostać sformowany I bataion 34 pułku piechoty AK, miała miejsce podniosła uroczystość. Tego dnia w lesie koło wsi Jeziory oddział „Zenona” otrzymał sztandar. W uroczystości, obok partyzantów i przedstawicieli władz Polskiego Państwa Podziemnego, wzięło udział około tysiąca zaufanych mieszkańców okolic.

Po wręczeniu sztandaru i Mszy św. nastąpiła defilada oddziału, którą przyjął dowódca 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty AK gen. Ludwik Bittner, ps. „Halka”. „Ta religijna i wielce patriotyczna ceremonia pod bokiem okupanta była dla nas, Amerykanów, czymś niesamowitym. Kara za udział w niej była wiadoma, lecz liczba przybyłych i ich spontaniczność była olbrzymim świadectwem miłości ojczyzny” – wspominał Alfred Lea, jeden z amerykańskich lotników, których samolot został zestrzelony i którzy następnie dołączyli do oddziału „Zenona”.

Następnego dnia wycofujący się na inne miejsce zakwaterowania oddział został zaatakowany przez Niemców, od kwietnia tropiących radiostację, która znajdowała się przy oddziale, jednak partyzanci nie dali się zaskoczyć. Mimo dużej przewagi liczebnej Niemców oddziałowi udało się umknąć z zastawionej zasadzki. W walce stoczonej w nocy z 30 czerwca na 1 lipca pod wsią Jeziory oddział stracił 2 zaBitych. 12 żołnierzy zostało rannych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!