Wiadomości

W Radomiu złożyli przysięgę żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

126 żołnierzy batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, złożyło w niedzielę w Radomiu przysięgę wojskową.

Szef 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak podkreślił, że żołnierzy nikt nie może zwolnić ze złożonej przysięgi.

„To przysięga, w której oddajemy cześć, chwałę i honor. O honorze tutaj, na Ziemi Radomskiej, mówić nie muszę, bo wy tutaj pokazaliście, jak bardzo jesteście honorowi” – stwierdził płk Kaliciak, zwracając się do licznie zgromadzonych mieszkańców Radomia i nawiązując do wydarzeń Czerwca’76 w Radomiu.

W uroczystości wzięli udział m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan, wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz oraz Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego – patrona 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że jest to pierwsza po blisko 10 latach przysięga wojskowa w Radomiu.

„Teraz takie uroczystości będą odbywały się cyklicznie. Radom jest nierozerwalnie związany z polskim wojskiem. Siły Zbrojne były, są i będą obecne w tym mieście” – zaznaczył wiceszef MON.

Przypomniał, że żołnierze, którzy w niedzielę złożyli przysięgę, wcześniej odbyli 16-dniowe intensywne szkolenie.

„Życzę wam sukcesów i wytrwałości, a także, żebyście odwoływali się w swoim życiu osobistym, zawodowym i wojskowym do wielkiego bohatera, waszego patrona rtm. Witolda Pileckiego” – powiedział Wojciech Skurkiewicz do żołnierzy batalionu lekkiej piechoty w Grójcu.

W trakcie uroczystości odczytane zostały listy od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Po części oficjalnej w radomskim parku odbył się festyn rodzinny dla wszystkich mieszkańców Radomia, z udziałem m.in. terytorialsów, strażaków, policjantów i żołnierzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Proces formowania 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczął się w maju 2017 r. Pierwszym krokiem było utworzenie i rozpoczęcie działalności dowództwa brygady, które obecnie ma siedzibę w Warszawie. Kolejnym krokiem było uruchomienie 61. batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, który jest obecnie bazą szkoleniową dla potencjalnych żołnierzy kolejnych batalionów. W lipcu i sierpniu rozpocznie się tworzenie struktur batalionu w Radomiu, a od września zacznie on funkcjonować.

Docelowo 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej ma liczyć ponad 4 tys. żołnierzy, a batalion lekkiej piechoty – 750, w tym 70 zawodowych.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!