Wiadomości

W przyszłym tygodniu Donald Trump zostanie zatrzymany przez organa ścigania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Każdego dnia w Nowym Jorku setki osób są zatrzymywane przez organy ścigania. Były prezydent Donald Trump w przyszłym tygodniu stanie się jednym z nich – pisze AP.

Trump został oskarżony przez wielką ławę przysięgłych na Manhattanie i ma zostać postawiony w stan oskarżenia we wtorek po południu po dochodzeniu w sprawie płatności dokonanych podczas jego kampanii prezydenckiej w 2016 r. Sam akt oskarżenia pozostaje na razie zapieczętowany w pierwszej sprawie karnej, jaką kiedykolwiek wniesiono przeciwko byłemu prezydentowi USA.

Oczekuje się, że Trump – republikanin, który określił tę sprawę jako „polityczne prześladowanie” „całkowicie niewinnej osoby” przez prokuratora z Demokratów – ma oddać się władzom w przyszłym tygodniu – tak miały twierdzić trzy osoby zaznajomione ze sprawą, ale nieupoważnione do omawiania tego publicznie. Twierdzą oni, że szczegóły wciąż są dopracowywane. Donald Trump ma zostać formalnie postawiony w stan oskarżenia w sprawie tzw. hush money (pieniądze wypłacane komuś, aby uniemożliwić ujawnienie kompromitujących lub dyskredytujących informacji).

Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie Alvina Bragga poinformowało, że skontaktowało się z prawnikiem Trumpa w celu skoordynowania jego zgłoszenia się i postawienia w stan oskarżenia. Dla każdego oskarżonego z Nowego Jorku, biednego lub wpływowego, odpowiadanie na zarzuty karne oznacza pobieranie odcisków palców i fotografowanie, odpowiadanie na podstawowe pytania, takie jak imię i data urodzenia, oraz postawienie w stan oskarżenia. W sumie oskarżeni są zwykle przetrzymywani przez co najmniej kilka godzin.

Ale nie wiadomo, jak postępować z ochroną byłego prezydenta US Secret Service. Zadaniem agentów jest ochrona byłych prezydentów, dopóki nie stwierdzą, że jej nie potrzebują. Trump ją zachował, więc agenci musieliby być przy nim przez cały czas.

„To byłby wyjątkowy przypadek” – powiedział Jeremy Saland, obrońca i były prokurator na Manhattanie. Kiedy Trump się zgłosi, można spodziewać się starannie opracowanej choreografii i stosunkowo szybkiego postępowania oraz zwolnienia bez kaucji (co jest powszechne w Nowym Jorku) – i z naciskiem na bezpieczeństwo. Saland przewiduje, że były prezydent raczej nie będzie paradowany w kajdankach przez zatłoczony korytarz sądu.

Źródło:
https://apnews.com/article/trump-arrest-process-what-to-know-02a2ce34e03e25ab2fdd0e81dbcc62c7

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!