Wiadomości

The Sun: Ursula von der Leyen chciałaby zostać sekretarzem generalnym NATO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjski The Sun dziennik podaje, że obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen może zostać sekretarzem generalnym NATO.

Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen może zostać kolejnym sekretarzem generalnym NATO. Miałaby zastąpić na tym stanowisku Jensa Stoltenberga, którego kadencja kończy się we wrześniu tego roku. Takie sensacyjne doniesienia przedstawił brytyjski dziennik “The Sun”, powołując się na “dobrze poinformowane źródło”.

Autorzy artykułu zaznaczają, że w przyszłym roku kończy się kadencja von der Leyen jako przewodniczącej Komisji Europejskiej, ale szereg państw członkowskich NATO już zaproponowało jej wcześniejszą rezygnację, tak by mogła objąć przewodnictwo w Sojuszu już w październiku tego roku

Jednocześnie inne źródła podają, że Wielka Brytania najprawdopodobniej będzie kategorycznie przeciwna kandydaturze von der Leyen, ponieważ nie sprawdziła się ona na stanowisku ministra obrony Niemiec. Wiadomo też, że o stanowisko sekretarza generalnego NATO ubiega się także brytyjski minister obrony Ben Wallace. Może zostać pierwszym Brytyjczykiem na czele tej organizacji od 20 lat.

Obecny sekretarz generalny Jens Stoltenberg ma w tym roku złożyć rezygnację. Nie ma formalnych wyborów na sekretarza generalnego NATO. Przedstawiciele 30 państw członkowskich Sojuszu po prostu wyznaczają nowego przywódcę w drodze porozumienia opartego na konsensusie.

Kadencja obecnego sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga miała zakończyć się we wrześniu 2022 roku. Jednak w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, państwa członkowskie Sojuszu zgodziły się odłożyć zmianę przywództwa co najmniej o rok.

Wcześniej środki masowego przekazu wymieniały już kilku kandydatów, którzy potencjalnie mogliby przewodzić NATO. Wśród takich kandydatów wymieniono byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, kanadyjską minister finansów Christię Freeland, premier Estonii Kaiję Kallas, premier Finlandii Sannę Marin i byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!