Felietony

W poznańskim nadleśnictwie pojawiły się pierwsze od 100 lat rybołowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W poznańskim Nadleśnictwie Włoszakowice zaobserwowaną pierwszą od stu lat parę rybołowów. W innym nadleśnictwie, Sieraków, zamontowano nowe sztuczne gniazdo – informuje Portal Lasów Państwowych.

Nadleśnictwo Włoszakowice aktywnie prowadzi monitoring pary rybołowów. Włoszakowiccy leśnicy liczą na to, że w tym roku, w gnieździe pojawią się młode. By rybołów wyprowadził lęgi ważne jest zapewnienie mu spokoju, dlatego wokół gniazda utworzono strefę ochrony okresowej i całorocznej. Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska. Nadleśnictwo Włoszakowice wraz z Komitetem Ochrony Orłów prowadzą monitoring pary rybołowów od 2019 r.

To nie jedyne działania na rzecz rybołowów na terenie RDLP w Poznaniu. W Nadleśnictwie Sieraków zamontowano platformę na wierzchołku ponad 45 m modrzewia. Prawdopodobnie jest to najwyżej usytuowane ptasie gniazdo w Polsce.

Umieszczenie gniazda tak wysoko nie jest przypadkowe, gdyż rybołów gnieździ się na najwyższych, górujących nad otoczeniem, drzewach, a także na słupach wysokiego napięcia. Gniazda rybołowa zlokalizowane są w pobliżu (do kilku km) od niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, gdzie ptak widowiskowo poluje na ryby, stanowiące jego główne źródło pożywienia.

Rybołów jest gatunkiem migrującym. Zimuje w Afryce, a do Polski przylatuje pod koniec marca. W drugiej połowie kwietnia samica składa od dwóch do trzech jaj, z których po ok. 40 dniach wykluwają się pisklęta. W Polsce ponad 50 proc. par rybołowa przystępuje do lęgów w sztucznych gniazdach.

Montaż sztucznych gniazd (platform) jest jednym z założeń projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, realizowanego od 2017 r. przez Lasy Państwowe wespół z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów. W projekcie uczestniczy 30 nadleśnictw, w tym nadleśnictwa Oborniki i Sieraków z terenu RDLP w Poznaniu.

Celem projektu jest powstrzymanie dalszego spadku liczebności rybołowa w Polsce i próba znalezienia recepty na odwrócenie tej niekorzystnej sytuacji.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!