Europa Wiadomości

W Portugalii imigranci ogłosili protest ponieważ musieli płacić za prąd i wodę…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com kilkunastu syryjskich migrantów ogłosiło protest przeciwko „trudnym warunkom życia” w Portugalii. Osoby mające status uchodźcy skarżą się na brak prądu, wody i konieczność opłacania wysokiego czynszu – poinformowało we wtorek Radio Renascenca. Skończył się dla nich okres ochronny i teraz muszą za wszystko płacić sami, co ich wręcz zszokowało.

Syryjczycy, przebywający w Portugalii od wiosny 2017 r., poprosili portugalskie media i władze gminy, w której mieszkają, Miranda do Corvo w środkowej części kraju, o pomoc. Twierdzą, że nie mają pieniędzy, aby spełnić wymagania fundacji Wsparcia w Rozwoju i Formacji Zawodowej (ADFP), która sprowadziła ich do Portugalii.

Jak poinformowało we wtorek Radio Renascenca, protest polegający na upublicznieniu informacji o trudnych warunkach życiowych uchodźców jest konsekwencją odcięcia ich od wody i prądu.

“Nie mamy pieniędzy, aby wynajmować inne mieszkania. Na lokalnym rynku wynająć je można za 500-600 euro miesięcznie. Fundacja ADFP, która sprowadziła nas do Portugalii, nakazała nam płacenie miesięcznego czynszu na poziomie 340 euro” – poinformował przedstawiciel protestujących Syryjczyków.

Tymczasem, jak wyjaśnił prezes fundacji ADFP Jaime Ramos, uchodźcy zostali zmuszeni do opuszczenia użyczonych im mieszkań, gdyż “dobiegł końca program wsparcia, w ramach którego mieli się usamodzielnić i wziąć na swoje barki opłaty za mieszkanie, wodę, prąd, a także inne wydatki”.

“Trzy rodziny syryjskich uchodźców odmawiają opuszczenia mieszkań, choć miesięcznie otrzymują od portugalskiego ZUS 500 euro” – powiedział Ramos.

Dotychczas Portugalia przyjęła na swoim terytorium ponad 1500 osób w ramach uruchomionego w 2015 r. przez Komisję Europejską obowiązkowego systemu rozdziału uchodźców. Według organizacji społecznych zajmujących się uchodźcami ponad połowa z migrantów przyjętych przez Lizbonę wyjechała już do innych państw UE.

Być może egzotyczni przybysze mogli by iść do pracy? Szkoda , że fundacja Wsparcia w Rozwoju nie poinformowała ich o takiej możliwości..

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!