Wiadomości

W Polsce przybywa stulatków, przeważają kobiety

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Polsce około 2,2 tys. osób, które skończyły sto lat, pobiera emeryturę honorową. Liczba stulatków, którym przysługuje to świadczenie, wzrosła w ciągu dwóch lat o około 300 osób.

Jak wyjaśnia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski wysokość dodatkowej emerytury co roku jest obliczana na nowo.

– Po ukończeniu 100 lat emeryci i renciści z ZUS, ale także z KRUS, otrzymają tak zwane świadczenie honorowe. To pieniądze wypłacane dożywotnio, co miesiąc, w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Ta kwota bazowa zależy od przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Od pierwszego marca 2021 r. stulatkowie otrzymają świadczenie wysokości ponad 4,5 tys. zł (brutto) – wskazuje rzecznik.

Żeby dostać dodatkowe świadczenie honorowe emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, ZUS sam załatwia potrzebne formalności. Inaczej sytuacja wygląda u osób, które przed setnymi urodzinami nie pobierały żadnych świadczeń.

– Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i przedstawić dokument potwierdzający ich datę urodzenia – tłumaczy Żebrowski.

Wśród stulatków pobierających świadczenie w ZUS zdecydowanie przeważają kobiety; stanowią około 85 proc. populacji.

/TVP Info, fot. Przegląd Olkuski/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!