Wiadomości

W plecaku miał ponad 300 tys. zł – 4 osoby zatrzymane

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali kolejne 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie pieniędzy. W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie występuje łącznie 30 podejrzanych, którym zabezpieczono mienie warte ponad 4,5 mln zł. Sprawa dotyczy gangu, którego członkowie są podejrzani o transfer pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych, poprzez sieć spółek i osób fizycznych tzw. słupów, na rachunki azjatyckich przedsiębiorstw.

Czynności w sprawie dotyczącej międzynarodowej grupy przestępczej prowadzą policjanci z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Z zebranego materiału wynika, że od 2017 roku członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju, w tym głównie w Wólce Kosowskiej bez uiszczania należnych podatków. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu blisko 19 mln zł.

Przedmiotem obrotu był różnego rodzaju sprzęt, w tym także drobne AGD, zabawki, akcesoria sportowe oraz tekstylia. Towar był transportowany, przy wykorzystaniu fikcyjnie działających polskich i zagranicznych spółek założonych na potrzeby tego procederu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych podmiotów gospodarczych do krajów azjatyckich. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu mogli w ten sposób wytransferować ponad 180 mln zł.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego. Wówczas to zatrzymano 4 osoby i zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych oraz pieczątki różnych podmiotów gospodarczych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono równowartość 314 tys. zł w różnej walucie. Większość pieniędzy ukryta była w plecaku, z którym jeden z zatrzymanych przyjechał do swojego domu.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz zarzuty karno-skarbowe. Na podstawie zebranego materiału dowodowego czterej podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Sprawa jest rozwojowa i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych działań. Aktualnie w śledztwie występuje łącznie 30 podejrzanych, z czego 28 zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwóm kierowanie tą grupą. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące prania pieniędzy oraz popełnienie przestępstw karno-skarbowych. W wyniku podjętych działań ustalono i zabezpieczono majątek należący do podejrzanych w wysokości ponad 4,5 mln zł.

/policja.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!