Wiadomości

W Osielcu k. Jordanowa dziś zostanie odsłonięty pomnik mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W niedzielę 24 marca 2019 r. w Osielcu koło Jordanowa (pow. suski) odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Mjr „Łupaszka” jest symbolem niezłomnej walki z totalitarnym zniewoleniem i męczeńskiej śmierci w imię wolnej ojczyzny.

Organizatorami uroczystości są Oddział IPN w Krakowie, wojewoda małopolski i Urząd Gminy Jordanów. Obecni będą między innymi zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie prof. Filip Musiał, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i wójt gminy Jordanów Artur Kudzia.

Program uroczystości

11.00 – Msza św. w kościele parafialnym w Osielcu

12.00-12.30 – przemarsz pod pomnik mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

12.30 – hymn państwowy, przemówienia, odsłonięcie i poświęcenie pomnika, ceremonia składania kwiatów, Apel Pamięci, salwa honorowa, koncert orkiestry wojskowej

Mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” był jednym z najwybitniejszych żołnierzy walczących o suwerenność Polski w XX wieku. Jako żołnierz Wileńskiej Brygady Kawalerii uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. W okresie okupacji niemieckiej prowadził działalność niepodległościową na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie. Od 1944 r. podjął aktywną działalność bojową przeciw okupantowi sowieckiemu i jego komunistycznym strukturom w Polsce. Stał na czele 5. Brygady Wileńskiej AK. Operował między innymi na Białostocczyźnie i Pomorzu. Należy do najwybitniejszych dowódców niepodległościowego podziemia po 1945 r.

Został aresztowany 30 czerwca 1948 r. w Osielcu niedaleko Jordanowa, gdzie się ukrywał. Na dwa i pół roku został osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Był torturowany. 23 października 1950 r. rozpoczął się proces. 2 listopada 1950 r. zapadł wyrok – kara śmierci. Wykonano go 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie. Ciało zostało pochowane w tajemnicy w nieznanym miejscu. W 2013 r. badacze IPN zidentyfikowali szczątki mjr. Zygmunta Szendzielarza podczas prac ekshumacyjnych na Łączce, na warszawskich Powązkach. Pogrzeb państwowy z udziałem Prezydenta RP odbył się 24 kwietnia 2016 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!