Wiadomości

W obliczu natarcia wojsk Haftara na Trypolis Amerykanie wycofują swój kontyngent z Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwa ofensywa wojsk feldmarszałka Chalify Haftara na Trypolis. Wokół miasta zaciska się pierścień okrążenia. W tej sytuacji Amerykanie postanowili wycofać swoje wojska z Libii.

Po obaleniu Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia pogrążyła się w chaosie. Ostatecznie wyodrębniły się dwa ośrodki władzy – w zachodniej części kraju, z jego stolicą – Trypolisem, panował Rząd Jedności Narodowej z Faizem Saradżem na czele, we wschodniej części kraju, z głównym ośrodkiem w Bengazi, władza należała do feldmarszałka Chalify Haftara. W czwartek wojska Haftara ruszyły do natarcia.

Obecnie Trypolis znajduje się w okrążeniu, przy czym jego pierścień stale się zaciska. Lotnictwo rządowe kilkakrotnie atakowało kolumny rebeliantów. Także siły Haftara używają lotnictwa – dziś zbombardowane zostało jedyne czynne lotnisko w Trypolisie.

Tymczasem Amerykanie, wspierający rząd Saradża, w obliczu ofensywy wojsk Haftara postanowili wycofać swoje wojska z Libii, by nie narażać ich na konfrontację z nacierającymi formacjami rebeliantów.

„Kontyngent sił amerykańskich wspierających AFRICOM jest tymczasowo przenoszony z Libii z uwagi na stan bezpieczeństwa. Będziemy nadal monitorować sytuację na miejscu i oceniać możliwość wznowienia obecności wojskowej USA, w zależności od okoliczności” – napisali Amerykanie w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!