Wiadomości

W Niemczech zamykają jeden z najstarszych klasztorów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zapadła decyzja o zamknięciu jednego z najstarszych zakonów cysterskich. Przepiękny klasztor usytułowany w Himmerod, w Niemczech ma dokładnie 883 lata! Co ciekawe został założony w 1134 roku przez samego św. Bernarda z Clairvaux, doktora Kościoła, który miał znaczny wpływ na rozwój kultu maryjnego i mariologii w średniowieczu. Znamiennym jest, że klasztor w Himmerod jest jedynym założonym przez św. Bernarda na ziemi niemieckiej.

Powodem zamknięcia klasztoru, jest mała ilość zakonników i związane z tym trudności w utrzymaniu ogromnego, pochodzącego z XII wieku kompleksu. Wspólnota, podobnie jak wiele europejskich zakonów cierpi na brak powołań. Obecnie w klasztorze mieszka zaledwie 6 zakonników, mimo, że może posiada miejsca nawet dla 80 osób. Informację o zamknięciu potwierdzają wiadomości zamieszczone na głównej stronie opactwa w Himmerod.

Z roku na rok utrzymanie klasztoru było dla mnichów coraz trudniejsze. W ubiegłym roku opactwo uniknęło bankructwa, teraz zdecydowano o jego likwidacji. Budynki klasztorne mają przejść w ręce diecezji Trewiru, jednak nie wiadomo, jakie będzie ich zastosowanie w przyszłości.

Więcej:
https://swiato-podglad.pl/wiara/w-niemczech-zostanie-zamkniety-jeden-z-najstarszych-klasztorow-cysterskich-dzialal-prawie-900-lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!