Wiadomości

W Niemczech powstał katalog zaleceń w sprawie decyzji, kogo leczyć, a kogo nie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Niemczech powstał katalog zaleceń w sprawie decyzji, kogo leczyć, a kogo nie. Lekarze przewidują, że w związku z koronawirusem w krótkim czasie może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

Do dokumentu dotarł „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Przygotowało go i podpisało siedem niemieckich stowarzyszeń medycznych, m.in. Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej oraz Akademia Etyki w Medycynie.

Twórcy zaleceń przewidują, że w związku z postępującą pandemią na oddziałach intensywnej terapii może zabraknąć miejsc „dla wszystkich potrzebujących pacjentów”. Jeśli nie będzie możliwe przyjęcie wszystkich ciężko chorych, to decyzję o podziale ograniczonych zasobów „trzeba podejmować analogicznie do systemu segregacji w medycynie ratunkowej”, tzw. triażu – cytuje te zalecenia „FAZ”.

Sytuacja niedoboru miejsc i zasobów ma także prowadzić do sytuacji, w której trzeba będzie decydować, kiedy próby leczenia mają zostać wstrzymane. W takich sytuacjach stowarzyszenia lekarskie proponują „zasadę wielu oczu”, która sprowadza się do wydania oceny przez „dwóch lekarzy z doświadczeniem w intensywnej terapii, członka personelu pielęgniarskiego i jeszcze jednego specjalisty”.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!