Europa Wiadomości

W Niemczech odbyły się protesty przeciwko antysemityzmowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl ulicami Berlina przeszedł wielotysięczny protest przeciwko antysemityzmowi. To reakcja na zamach na synagogę w Halle, gdzie zginęły dwie osoby. Podobne manifestacje odbyły się też m.in. w Hamburgu i Marburgu.

W berlińskiej demonstracji wzięło udział około 10 tys. osób. Marsz rozpoczął się na placu Bebelplatz. To symboliczne miejsce na mapie niemieckiej stolicy. Krótko przed przejęciem władzy przez Adolfa Hitlera w 1933 roku studenci sympatyzujący z NSDAP spalili tu tysiące “nieprawomyślnych” książek.

Uczestnicy manifestacji nieśli izraelskie flagi i bannery z hasłami “Nie – dla nazistów”, czy “Prawicowy terror zagraża naszemu społeczeństwu”.

Marsz zakończył się przed synagogą w centrum Berlina. Protesty były odpowiedzią na atak, do którego doszło w środę w pobliżu synagogi.

27-letni uzbrojony neonazista Stephan Balliet próbował wedrzeć się do synagogi w Halle. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzył ogień do ludzi na ulicy. Dwie osoby nie żyją, a dwie kolejne zostały ranne. Sprawca transmitował zamach na żywo za pośrednictwem platformy gier wideo Twitch.

Po pościgu napastnik został schwytany przez policję.

W trakcie wielogodzinnego przesłuchania, które odbyło się w czwartek, Balliet przyznał się do popełnionych czynów. Zamachowiec potwierdził też, że działał z pobudek antysemickich.

Opracowanie: Justyna Lasota-Krawczyk
No cóż… Ale przecież problem z antysemityzmem istnieje w Polsce a nie w “oświeconej” części Europy.

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!