Europa Wiadomości

W Niemczech ambasador Ukrainy zbojkotował koncert w ramach solidarności z Ukrainą…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal nczas.com prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier był patronem koncertu, zorganizowanego w niedzielę w Berlinie w ramach solidarności z Ukrainą. Ukraiński ambasador w RFN Andrij Melnyk zapowiedział zawczasu, że nie zamierza uczestniczyć w tym wydarzeniu, uzasadniając to udziałem rosyjskich artystów.

„Prezydent federalny zaprosił mnie na +Koncert solidarności z Ukrainą+. Tylko rosyjscy soliści, żadnych Ukraińców. W samym środku rosyjskiej wojny przeciw ukraińskim cywilom. To afront. Trzymam się z dala, przepraszam” – napisał Melnyk na Twitterze.

Cerstin Gammelin, rzeczniczka prezydenckiej kancelarii, wyraziła żal z powodu nieobecności ambasadora Ukrainy. Wyjaśniała na Twitterze, że „program koncertu skupiony był na ukraińskim kompozytorze Wałentynie Sylwestrowie, który sam musiał uciekać z Ukrainy w wieku 84 lat, znalazł schronienie w Berlinie i zagrał na koncercie jako gość Steinmeiera”.

Koncert pod egidą prezydenta zorganizowany został w Filharmonii Berlińskiej w niedzielę przed południem. Jak podała Kancelaria Prezydenta, muzycy m.in. z Ukrainy, Rosji, Białorusi i Niemiec zagrali wspólnie utwory kompozytorów ukraińskich, rosyjskich i polskich.

W niedzielę na Twitterze Melnyk oświadczył: „Dobry Boże, dlaczego prezydentowi federalnemu tak trudno jest zrozumieć, że dopóki rosyjskie bomby spadają na miasta, a tysiące cywilów jest mordowanych w dzień i w nocy, my, Ukraińcy, nie jesteśmy w nastroju na +wysoką kulturę rosyjską+. Basta”.

„Dwaj soliści, znany pianista Jewgienij Kisin i baryton Rodion Pogosow, pochodzą z Rosji. Według orkiestry główny dyrygent Kirył Petrenko musiał odwołać udział w krótkim czasie z powodu choroby” – informuje w niedzielę „Die Welt”.

Sam prezydent Steinmeier nie był obecny na niedzielnym koncercie, ponieważ przebywa na kwarantannie z powodu infekcji koronawirusem. „W wystąpieniu online przygotowywał ludzi w Niemczech na straty gospodarcze, wynikające z wojny na Ukrainie” – dodaje „Die Welt”.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!