Wiadomości

W Muzeum Śląskim w Katowicach zainaugurowano obchody 100-lecia Powstań Śląskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obchody 100-lecia trzech Powstań Śląskich zainaugurowano w poniedziałek w Katowicach. Obchodom towarzyszyć wiele imprez, wśród których nie zabraknie niezwykłego wydarzenia muzycznego, jakim będzie widowisko multimedialne, które odbędzie się 31 sierpnia tego roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a które specjalnie na tę okazję ma skomponować Jan A. P. Kaczmarek.

W Muzeum Śląskim w Katowicach na zaproszenie marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka zjawili się licznie politycy szczebla krajowego i lokalnego, samorządowcy, ludzie nauki i kultury. Okoliczności, w jakich doszło do tego wielkiego zrywu śląskiego ludu, zwieńczonego powrotem części górnośląskiej ziemi do Macierzy, przybliżył zgromadzonym prof. Zygmunt Woźniczka, który przy okazji otrzymał zapewnienie, ze na badania historyczne dot. Powstań Śląskich pieniędzy nie zabraknie.

Ale jak zauważono – pielęgnowanie pamięci historycznej i kreowanie polityki historycznej musi opierać się na dwóch filarach, mianowicie na rzetelnej wiedzy naukowej oraz na popularyzacji tejże wiedzy poprzez kulturę i sztukę, w tym w szczególności przez kulturę masową.

– Wielkie wydarzenia powinny być obudowane muzyką, zostaje wówczas coś trwałego, pamięć zaklęta w muzykę, która może być kontynuowana, żyje jako rodzaj komunikatu – powiedział podczas uroczystości Jan A.P. Kaczmarek, wyróżniony najważniejszą amerykańską nagrodą filmową – Oskarem – za muzykę do filmu “Marzyciel”.

Kompozytor zapowiedział, że szczególna rola w tych jego planach ma przypaść w udziale Zespołowi Pieśni i Tańca “Śląsk” oraz Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Mają się także pojawić soliści, przy czym za wcześniej jest na razie mówić o szczegółach.

– To będzie utwór nowoczesny, ale z szacunkiem dla tradycji i śląskości – dodał.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił, że na inauguracji są obecni przedstawiciele wszystkich opcji politycznych.

– To pokazuje, że możemy mówić w tej sprawie jednym głosem i będziemy mówić jednym głosem – powiedział.

Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!