Wiadomości

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym powstanie Centrum Nauki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centrum Nauki z innowacyjnymi, multimedialnymi formami edukacji dla dzieci i młodzieży szkolnej ma powstać w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Prace nad jego uruchomieniem potrwają pół roku, a koszt inwestycji to blisko 7 mln zł.

„Naszą intencją jest stworzenie w województwie lubelskim miejsca, które będzie inspirować i pobudzać młodych ludzi do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Chcemy promować i popularyzować naukę, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Centrum Nauki znakomicie wpisuje się w ideę nowoczesnej edukacji opartej w dużej mierze na technologiach multimedialnych” – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Centrum Nauki, adresowane do dzieci i młodzieży szkolnej, ma być miejscem edukacji opartej na nowoczesnych, innowacyjnych, multimedialnych formach nauki. Znajdą się tu zarówno wystawy stałe, jak i tymczasowe z różnych dziedzin.

Ekspozycja stała podzielona ma być na siedem stref, z których każda będzie dotyczyć innej tematyki. W jednej ze stref pod nazwą „Robotyka i technologia” będzie można np. zaplanować zautomatyzowany proces produkcyjny czy wcielić się w rolę operatora łazika w misji na Marsie. W strefie „Miasto pełne energii” będzie można się dowiedzieć, jak produkowany jest prąd z tradycyjnych i alternatywnych źródeł. Strefa „Człowiek i technologia” pokazywać będzie m.in. operacje laparoskopowe. Jedną z atrakcji ma być też kino sferyczne, wykorzystujące najnowsze technologie do projekcji treści edukacyjnych.

„Wszystkie aktywności zaplanowane w Centrum Nauki mają za zadanie w przystępny i ciekawy sposób pokazać, jak stworzony jest świat i otaczające nas przedmioty. Warto podkreślić, że na unikalny charakter Centrum Nauki mają wpływać multimedia wykorzystywane na każdym etapie zwiedzania” – zaznaczył rzecznik prasowy marszałka Remigiusz Małecki.

Centrum Nauki powstanie na terenie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie, w przestrzeni, która dotychczas nie była zagospodarowana.

Prace nad projektem Centrum rozpoczęły się w maju ubiegłego roku, a dokumentacja projektowa powstała pod koniec 2019 r. Przetarg na wykonawcę Centrum wygrała warszawska firma TRIAS AVI. „Prace wykonawcze rozpoczną się niebawem. Zgodnie z warunkami umowy mają potrwać około sześciu miesięcy” – zaznaczył Małecki.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 7 mln zł. Budowa Centrum Nauki sfinansowana będzie z budżetu samorządu woj. lubelskiego, który ma ponad 96 proc. akcji Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie.

PAP – Nauka w Polsce, Renata Chrzanowska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!