Wiadomości

W Legnickim Polu znaleziono arabskie monety sprzed tysiąca lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Eksploratorzy znaleźli w Legnickim Polu (woj. dolnośląskie) skarb, który mógł przeleżeć pod ziemią nawet tysiąc lat – informuje Radio Wrocław. To około stu srebrnych monet oraz fragmenty ozdób i biżuterii z X wieku.

Od kilku miesięcy członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego szukali śladów bitwy z Mongołami na Dobrym Polu sprzed 777 lat. Miejsca starcia nie zlokalizowali, w miejscowości Legnickie Pole odnaleźli natomiast m.in. tysiącletnie monety – głównie arabskie dirhemy oraz denary ratyzbońskie, bite w latach 80. X wieku.

Skarb znajdował się niespełna 30 cm pod ziemią. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na terenie obecnego Legnickiego Pola mógł zostać ukryty w I połowie XI wieku. Jak wyjaśnia Radio Wrocław, w czasach najazdu księcia Brzetysława bogaci mieszkańcy chowali swoje kosztowności w obawie przed ich utratą.

„Znalezisko jest zdeponowane w bezpiecznym miejscu, a w późniejszym czasie prawdopodobnie opiekę przejmie nad tym Muzeum Miedzi w Legnicy” – powiedziała dla Radia Wrocław Joanna Korus z Urzędu Ochrony Zabytków.

/Radio Wrocław/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!