Europa Islam Świat Wiadomości

W Krakowie ma powstać pomnik poświęcony… tureckiej obecności na ziemiach polskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się pretekstem do przeprowadzenia w Krakowie „pomnikowej ofensywy”. Tyle, że tureckiej. Tak, nad Wisłą miałby stanąć pomnik upamiętniający militarną obecność Turków. Ta – wedle niejakiego Wernyhory – miała być zwiastunem przyszłej wielkości Polski.

„Ambasador Turcji zaproponował upamiętnienie przyjaźni i współpracy polsko-tureckiej, które jednocześnie nawiązywałoby do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rzeźba miałaby odwoływać się do przepowiedni Wernyhory” – poinformowała w rozmowie z portalem PCh24.pl Monika Chylaszek – Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Krakowa. Dodała, że „ambasador Turcji prosił, by prezydent (Jacek Majchrowski – red.) przedstawił tę inicjatywę Radzie Miasta Krakowa”.

Przepowiednia Wernyhory, która jest jedną z najważniejszych inspiracji dla powstania nowego pomnika zakładała, że Polska odzyska niepodległość, po tym jak Turcy napoją swoje konie w Wiśle. Miało się to stać w latach 1916-1917, kiedy wojska osmańskie, biorące udział w I Wojnie Światowej zatrzymały się w Krakowie, gdzie Polacy zapewnili im odpoczynek i pomoc medyczną.

Z informacji uzyskanej od Rzecznik Prezydenta Miasta Krakowa wynika, że strona turecka zaproponowała, aby rzeźba przedstawiała „dwóch żołnierzy pojących konie w Wiśle”.

Wstępna lokalizacja zasugerowana przez ambasadę Turcji znajduje się „na bulwarach Wiślanych pomiędzy mostami Dębnickim i Kotlarskim”. Nie wchodzi ona jednak w grę „ze względów przeciwpowodziowych”.

„Urząd miasta przedstawi ambasadorowi propozycje lokalizacji. Brany jest pod uwagę np. bulwar Kurlandzki lub teren przy ul. Św. Stanisława, jednak żadna z tych lokalizacji nie znajduje się bezpośrednio przy Wiśle”, poinformowała Chylaszek. Dodała, że „za postawienie rzeźby miałaby zapłacić strona turecka”.

Rzecznik podkreśliła również, że ewentualne dalsze kroki związane z budową pomnika będą miały miejsce dopiero „jeżeli ambasador wybierze którąś z zaproponowanych przez miasto lokalizacji”. Wtedy też „prezydent (Jacek Majchrowski – red.) przedstawi tę propozycję Radzie Miasta Krakowa” i to właśnie „od decyzji radnych będzie zależała realizacja tej idei”.

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!