Świat Wiadomości

W Korei Północnej stracono biznesmena za “krytykowanie polityki partii”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal o2.pl biznesmen, właściciel szybów górniczych, nie chciał kupić obligacji skarbowych. W kwietniu Korea Północna zaczęła wymagać od przedsiębiorców, by je nabywali. Przedsiębiorcy się na to godzą, ale wielu z nich ten pomysł się nie podoba.

Jeden z przedsiębiorców z Pjongjangu odmówił zakupu. Szóstego maja do kopalni przyszli przedstawiciele reżimu, którzy zebrali pracowników w jednym miejscu i na oczach wszystkich aresztowali przedsiębiorcę.

Biznesmen został stracony. Oskarżono go o “krytykowanie polityki partii”. Egzekucja odbyła się szybko, bez procesu. Nie zdarza się często, aby w kraju Kim Dzong Una stracono kogoś w tym samym dniu, w którym został aresztowany – twierdzi portal Daily NK, który poinformował o egzekucji.

Po egzekucji mężczyzny państwo przejęło jego szyby górnicze i ciężarówki, które kupił z własnych pieniędzy. Północnokoreańskie służby weszły też do jego domu, gdzie zarekwirowały mienie zabitego. Żonę i dwójkę dzieci mężczyzny zesłano do obozu więziennego.

Zatrzymano także matkę wdowy po mężczyźnie. Kobieta, która miała protestować przeciwko zatrzymaniu córki, żądała od władz, aby umieściły ją w tym samym obozie, do którego trafiła córka. Grozi jej ponoć sześć miesięcy ciężkich robót.

Co wy na to?

Autor: Jacek Dyrdak

Źródło: o2.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!