Europa Wiadomości Wiara

W Kijowie dokonano odsłonięcia dekretu o autokefalii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl  Soborze Sofijskim w Kijowie zakończyło się bożonarodzeniowe nabożeństwo, podczas którego po raz pierwszy na Ukrainie pokazano tomos – dekret o autokefalii nowo utworzonego Kościoła Prawosławnego. Dokument wróci jednak do Stambułu, ponieważ nie posiada wszystkich wymaganych podpisów.

Jak podaje agencja Ukrinform, okazanie tomosu odbyło się w poniedziałek podczas bożonarodzeniowego nabożeństwa w prawosławnym soborze Mądrości Bożej w Kijowie. Prawosławni posługujący się kalendarzem juliańskim obchodzą dzisiaj pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Liturgię poprowadził zwierzchnik nowego Kościoła, tytułujący się metropolitą kijowskim i całej Ukrainy, Epifaniusz. Przed nabożeństwem do świątyni uroczyście wniesiono tomos.

W modlitwach uczestniczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z rodziną, przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij, członkowie ukraińskiego rządu oraz deputowani ukraińskiego parlamentu. Wstęp do Soboru był zamknięty, lecz wierni mogli obserwować uroczystość na telebimach ustawionych na placu przed świątynią.

Po liturgii tomos ma być przeniesiony do innej świątyni w kompleksie Soboru (tzw. Małej Sofii), gdzie będzie udostępniony zwiedzającym. Jednak jak ujawnił jeden z wysokich urzędników ministerstwa kultury Andrij Jurasz, dokument będzie tam tylko do wieczora, ponieważ musi wrócić do Stambułu. Okazało się, że podpisy muszą na nim złożyć wszyscy członkowie synodu Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola a nie tylko patriarcha Bartłomiej. „Dosłownie za dwa dni odbędzie się synod, gdzie zostanie to zrobione i wówczas już tomos, ostatecznie i na zawsze, wróci na Ukrainę i będzie przechowywany w szczególnych warunkach” – tłumaczył Jurasz w jednej z ukraińskich telewizji.

W sobotę podczas uroczystości w Stambule Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos – dekret o kanonicznej niezależności nowo utworzonego Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Głowa tej Cerkwi, metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz, brał udział w ceremonii. W ceremonii wzięli udział także najwyżsi przedstawiciele władz Ukrainy. W niedzielę tomos został uroczyście przekazany Epifaniuszowi.

Przypomnijmy, że 15. grudnia 2018 roku w Kijowie pod egidą ukraińskich władz oraz Patriarchy Konstantynopola odbył się sobór zjednoczeniowy w którym wzięli udział przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz dwóch biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Po synodzie prezydent Ukrainy ogłosił powstanie nowej struktury, którą nazwał Ukraińskim Miejscowym Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym (używa się wobec niego także nazwy Prawosławny Kościół Ukrainy). Zjazd został zbojkotowany przez większość hierarchów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Co o tym sądzicie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!