Wiadomości

W całym kraju prowadzone są kontrole escape roomów, 26 z nich zamknięto

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Jak tylko dostaliśmy informację o tej tragedii, to z polecenia pana ministra J. Brudzińskiego wszczęto kontrole. W piątek, sobotę i niedzielę przeprowadzono ponad 300 takich kontroli. Ze względu na nieprawidłowości zamknięto już 26 obiektów – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Odniósł się w ten sposób do kontroli escape roomów w Polsce, które wszczęto po pożarze w Koszalinie. w którym zginęło pięć nastolatek.

– To wielka tragedia. Rodziny, szkoła, dzieci przeżywają wielkie piekło. Wykonano wiele pracy. Chcę podziękować wszystkim strażakom, policjantom, kuratorom, psychologom, psychiatrom, bo to jest naprawdę ciężki czas – podkreślił

Wczoraj odbyła się szczególna odprawa służb w związku z tragedią.

– Jak tylko dostaliśmy informację o tej tragedii, to z polecenia pana ministra wszczęto kontrole. W piątek, sobotę i niedzielę przeprowadzono ponad 300 takich kontroli. Wiemy już, że w tych miejscach występuje wiele nieprawidłowości, szczególnie związanych ze ścieżkami ewakuacyjnymi, materiałów mogących rozprzestrzeniać ogień. Brakuje też podręcznego sprzętu gaśniczego i oznaczeń wyjść ewakuacyjnych. Ze względu na te nieprawidłowości zamknięto już 26 obiektów, wystawiono kilkadziesiąt mandatów – poinformował wiceminister.

Dodał, że należy zmienić przepisy, ale nawet najbardziej precyzyjne regulacje nie zastąpią myślenia.

– Nawet najsprawniejsze przepisy nie zapobiegną głupocie, nie zapobiegną chęci łatwego zarobku. Gdyby to miejsce było przygotowane w sposób taki, jaki być przygotowane powinno, to tej tragedii by nie było. Wiele osób pisze w komentarzach, że wcześniej było czuć tam gaz. Nikt jednak nie poinformował odpowiednich służb. Jako państwo będziemy robić wszystko, żeby uregulowania były jak najlepsze, ale pamiętajmy o zwycięstwie mądrości nad głupotą – wskazał Paweł Szefernaker.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!