Islam Świat Wiadomości

W Iraku nad Świętą Kopułą Meczetu zawieszono wojenną czerwoną flagę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal comparic.pl minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że dokonane przez siły USA zabójstwo dowódcy elitarnej jednostki Al Kuds Kasema było “wyjątkowo niebezpieczną i fałszywą eskalacją”. Irański prezydent Hasan Rowhani zapowiedział także, że USA spotka “miażdżąca zemsta” a minister obrony Amir Hatami ostrzegł, że “retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych” za zabicie generała.

Sam Donald Trump w charakterystycznym dla siebie stylu skomentował natomiast to wydarzenie na Twitterze stwierdzając, że Iran nigdy nie wygrał wojny, ale nie przegrał też negocjacji.

W kolejnej serii wpisów Donald Trump sugerował, że generał Sulejmani jest odpowiedzialny za śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowi tysięcy amerykańskich obywateli i planował zabójstwo kolejnych. Zdaniem amerykańskiego prezydenta zabity przez jego siły dowódca pośrednio i bezpośrednio odpowiadał za śmierć milionów ludzi w związku z czym „powinien zostać usunięty już wiele lat temu”. 

Mimo, że Donald Trump uważa, że podjęte działania powstrzymały wojnę, a nie ją rozpoczęły, to jednak Irańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego podjęła już decyzję o odwecie. Ma on objąć cały region w odpowiednim miejscu i czasie.

Wpływowy szyicki duchowny Muktada as-Sadr wezwał już Irakijczyków, by “byli gotowi do obrony” i ogłosił, że reaktywuje oddziały swojej antyamerykańskiej milicji, która walczyła z siłami USA po obaleniu reżimu Saddama Husajna:

– Jako patron patriotycznego irackiego ruchu oporu wydałem rozkaz, aby wszyscy mudżahedini, a zwłaszcza Armia Mahdiego (…) i wszystkie patriotyczne i zdyscyplinowane grupy, były w pełnym pogotowiu.

Za jeden z symboli Iraku do walki zbrojnej świadczyć może także wywieszenie czerwonej flagi nad Świętą Kopułą Meczetu Jamkarān, jednego z najważniejszych w Iranie, znajdującym się w mieście Kom. To szyicki symbol ciężkiej bitwy, która nadejdzie.

Czy szykuje się nam kolejna wojna?

Autor: Arkadiusz Jóźwiak

Źródło: comparic.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!