Wiadomości

W Hucie Pieniackiej odbędą się dziś uroczystości upamiętniające ofiary ukraińskiego mordu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Hucie Pieniackiej odbędą się w niedzielę uroczystości poświęcone rocznicy zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali setki mieszkańców miejscowości. Co roku przy krzyżu poświęconym ofiarom zbierają się rodziny pomordowanych, a także przedstawiciele polskich władz.

W uroczystości weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

28 lutego 1944 w Hucie Pieniackiej w sposób okrutny śmierć poniosło ponad 850 osób. Jak podkreśla Kasprzyk, Huta Pieniacka jest jedną z tych miejscowości, które przestały istnieć w wyniku działań ukraińskich nacjonalistów powodowanych nienawiścią do Polaków.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomina, że ofiary z Huty Pieniackiej, podobnie jak inne polskie ofiary, nie mogą być ekshumowane z powodu zakazu ukraińskich władz. Polska apeluje do Ukrainy o umożliwienie godnego pochówku ofiar z Huty Pieniackiej i innych ofiar zbrodni wołyńskiej.

Obchody rocznicowe organizowane są przez Stowarzyszenie „Huta Pieniacka” we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. Planowana jest też obecność prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!