Wiadomości

W hołdzie Wielkiemu Polakowi – Warszawski Marsz Rotmistrza Pileckiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś obchodzimy 71. rocznicę zamordowania rtm. Witolda Pileckiego. Organizatorem Marszu, który zorganizowano z tej okazji dziś w Warszawie, jest Fundacja Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniami KoLiber Warszawa oraz Młodzi dla Polski.

– Rotmistrz Witold Pilecki swoim życiem pokazał, w jaki sposób można prawdziwie służyć Polsce. W sytuacji wymagającej odwagi i determinacji, zachował się jak trzeba. Dzisiaj chcemy upamiętniać jego heroiczną postawę na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest Marsz, który 25 maja przejdzie ulicami Warszawy – wskazują organizatorzy wydarzenia.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego [czytaj więcej]

Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na trzykrotną karę śmierci został stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!